Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

10 najlepszych aplikacji dla lekarza. One mają potencjał!

Korzystanie z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych jest już dla lekarzy normą. Deklaruje to obecnie 77 proc. polskich lekarzy, podczas gdy jeszcze 5 lat temu odsetek ten wynosił jedynie 26 proc.

Takie wyniki przynosi badanie Gfk „Lekarze w sieci”. Z kolei badanie IMS pokazuje, że ponad połowa lekarzy (53 proc.) korzysta na swoich urządzeniach mobilnych z aplikacji medycznych. Najczęściej lekarze poszukują w ten sposób informacji na temat leków – wysokości refundacji, dawkowania, wskazań, ceny czy objawów ubocznych.

Aplikacje mobilne to dziś jedno z narzędzi codziennej pracy lekarzy. Lekarze nie tylko chętnie z nich korzystają, ale i coraz wyżej oceniają. Podkreślają ich zawartość merytoryczną i łatwość obsługi oraz to, że za ich pomocą można w komfortowy, szybki sposób dotrzeć do cennych informacji.

Tak wysokie oceny powodują, że rośnie również marketingowa wartość aplikacji. Zamieszczane w nich reklamy nie są agresywne, stanowią część narzędzia pracy i dlatego – podobnie jak same aplikacje – wywołują wśród lekarzy pozytywne skojarzenia. Tym samym reklama w aplikacji jest efektywna i skuteczna.
W portfolio LekSeek Polska znajduje się kilkadziesiąt aplikacji. Wybraliśmy spośród nich dziesiątkę z największym potencjałem. Stanowią one lekarski niezbędnik, mogą też zostać wykorzystane jako skuteczne narzędzie marketingowe.

  1. drWidget Baza Leków

    Według badań IMS, trzy czwarte lekarzy najczęściej szuka w internecie informacji na temat leków. To zatem pierwsza i najważniejsza aplikacja, którą powinien zainstalować każdy lekarz. Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce może on błyskawicznie sprawdzić informacje na temat 17 tys. leków. W opisie znajdzie m.in. dokładny skład, działanie, interakcje, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, uwagi czy też sposób stosowania. Pomocne dla lekarza są zwłaszcza informacje na temat stopni odpłatności za leki oraz precyzyjne wskazania do refundacji dla odpowiednich odpłatności na podstawie ChPL.

  2. drWidget ChPL

    Ta aplikacja stanowi doskonałe uzupełnienie Bazy Leków. Zawiera oryginalne Charakterystyki Produktów Leczniczych wszystkich leków dopuszczonych do obrotu w Polsce. Baza ChPL powstała w oparciu o urzędowe źródła informacji dostępne w Polsce oraz Europie i zawiera ponad 8200 ChPL. Ułatwieniem dla lekarza jest możliwość wyszukiwania na podstawie danej frazy, nazwy leku, wskazania czy substancji czynnej.

  3. drWidget ICD-9

    Kolejna aplikacja to podręczna baza procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9. Służy do usystematyzowania procedur zabiegowych, diagnostycznych oraz leczniczych i przypisania im właściwych kodów, co jest warunkiem prawidłowego rozliczenia z NFZ i uzyskania refundacji.

  4. drWidget ICD-10

    To baza kodów, zgodna z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych. Aplikacja prezentuje również leki i substancje czynne wraz z drogami podania w danych jednostkach chorobowych. Lekarz znajdzie tu też selekcję leków refundowanych w szukanej jednostce chorobowej, przyporządkowanie kodów ICD-10 do grup refundowanych/nierefundowanych według wskazań.

  5. drWidget Interakcje

    Jeśli pacjent poinformuje lekarza, że przyjmuje na stałe jakieś leki, ten za pomocą aplikacji może od ręki sprawdzić potencjalne interakcje z preparatem, który planuje przepisać. Gwarantuje to dobranie właściwej farmakoterapii i zminimalizowanie skutków ubocznych. Aplikacja umożliwia sprawdzenie 6 leków jednocześnie. Warto podkreślić, że baza obejmuje też inne rodzaje oddziaływań, tj. produkt-pożywienie, produkt-używki i produkt-czynniki zewnętrzne.

  6. drWidget eWUŚ

    Aplikacja zapewnia lekarzowi natychmiastową weryfikację prawa pacjenta do korzystania ze świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy, że lekarz poda numer PESEL pacjenta, a po chwili uzyska dostęp do interesujących go informacji

  7. drWidget Normy i Skale

    Narzędzie, które pozwoli lekarzowi w każdej chwili precyzyjnie ocenić stan pacjenta, a następnie wybrać najlepszą metodę leczenia. W aplikacji lekarz znajdzie listę prawie 90 metod pomiaru różnych objawów i schorzeń. Korzystając z opcji wprowadzenia do skali danych konkretnego pacjenta, lekarz może szybko zinterpretować je według obowiązujących kryteriów. Aplikacja umożliwia także znalezienie norm i skal stosowanych w badaniach konkretnych układów (np. pokarmowego, krążenia) lub w wybranych działach medycyny (np. onkologia).

  8. drWidget CalcMed

    Ta aplikacja to zestaw kalkulatorów medycznych, które pozwolą szybko i bezproblemowo obliczyć dawkę leku dla konkretnego pacjenta (np. dziecka), powierzchnię ciała, BMI czy średnie ciśnienie tętnicze. W aplikacji znajduje się kilkanaście kalkulatorów, obsługują one dane w różnych jednostkach. Dzięki wbudowanej Bazie Leków aplikacja umożliwia także znalezienie danych o 17 tys. produktów, dostępnych w sprzedaży. Dużym atutem aplikacji jest to, że pozwala znaleźć zamienniki produktów.

  9. Gabinet drWidget aplikacja mobilna

    Jest to mobilna wersja programu do zarządzania placówką medyczną Gabinet drWidget. Została wyposażona w najważniejsze funkcje, takie jak przeglądanie i zmiana danych pacjenta, sprawdzenie grafiku pracy, a także przeprowadzenie wizyty. Co ważne, aplikacja synchronizuje się z główną, czyli webową wersją programu. Przykładowo, jeśli lekarz doda zdjęcie z wynikiem badań pacjenta do aplikacji za pomocą telefonu, pojawi się ono w wersji głównej. Ma to istotne znaczenie, pozwala bowiem lekarzowi na dostęp do kompletu tych samych danych, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta.

  10. Weź dawkę

    Ta aplikacja pomoże lekarzowi w opiece nad pacjentem, przyjmującym wiele leków. Główną jej funkcją jest przypominanie o konieczności zażycia preparatu. Gdy lekarz poleci to narzędzie pacjentowi, może być spokojniejszy o prawidłowy przebieg kuracji. Za pomocą kilku kliknięć pacjent może ustawić alert z przypomnieniem o zbliżającej się kolejnej dawce preparatu. Aplikacja łączy się z Bazą Leków drWidget, co pomaga wyszukać każdy lek znajdujący się w sprzedaży. Istnieje także opcja ręcznego dodania preparatów recepturowych, przygotowanych dla pacjenta według zaleceń lekarza.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /mnt/nvme1n1p1/www/lekseek/wp-content/plugins/advanced-custom-fields-pro/includes/api/api-template.php on line 471

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /mnt/nvme1n1p1/www/lekseek/wp-content/plugins/advanced-custom-fields-pro/includes/api/api-template.php on line 471

Artykuły związane z tematem

Rozszerzona rzeczywistość - od święta czy na co dzień?

Czy 2018 rok wreszcie okaże się dla niej przełomowy? Czy na rynku pojawią się aplikacje użytkowe, wykorzystujące tę technologię? Na razie nie pojawiło się nic na miarę sukcesu Pokemon Go. Jakie są prognozy dotyczące rynku mobile na bieżący rok?

Link do źródła

Aplikacje liczone w bilionach

W ubiegłym roku pobrano 254 biliony bezpłatnych aplikacji. Czy jest to rynek, który kiedyś się zatrzyma? W bieżącym roku na pewno nam to nie grozi. Sektor aplikacji jest w rozkwicie, a jakie trendy go zdominują – podsumowuje autorka tekstu.

Link do źródła

W sieci czy poza siecią?

Miejscem na reklamę aplikacji nie musi być tylko internet. Plakat albo rekomendacja ze strony użytkowników też mogą być skuteczne. Nawet najlepsza reklama ani polecenie nie przyniosą rezultatu, jeśli aplikacja nie będzie trafiać w potrzeby odbiorców. Dlatego też pierwszy krok przed jej zaprojektowaniem to przeprowadzenie badań marketingowych.

Link do źródła