Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

11 zmian w polskiej ortografii. Sprawdź, by nie popełniać błędów w swoich komunikatach

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN zdecydowała się wprowadzić zmiany do polskiej ortografii. Co istotne, na przyswojenie nowych zasad mamy czas do 1 stycznia 2026 roku. Nie czekaj do ostatniej chwili, już teraz dowiedz się, jakie zmiany uchwaliła RJP.

Chiński, japoński, arabski, węgierski, fiński, hebrajski – te języki możemy znaleźć w rankingach najtrudniejszych języków świata. Bardzo często figuruje wśród nich polski. Nic w tym dziwnego, skoro nawet po wielu latach edukacji większość abiturientów nie posługuje się bezbłędnie językiem ojczystym. A i polonistom zdarza się popełnić gafę!

Marka Nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl kolejny raz przyjrzała się błędom językowym popełnianym przez polskojęzycznych internautów. 9154 – tyle błędów publikowano dziennie w ubiegłym roku. Niechlubne podium najczęstszych błędów wygląda następująco:

 • Miejsce 3: wogóle/ wogule (właściwa forma – w ogóle).
 • Miejsce 2: na prawdę (poprawnie: naprawdę).
 • Miejsce 1: napewno (zeszłoroczny zwycięzca obronił tytuł; pisownia powinna być rozdzielna).

Teraz okazji do popełniania błędów będzie jeszcze więcej, chyba że zapoznamy się ze zmianami w polskiej ortografii uchwalonymi przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN, przyswoimy tę wiedzę i będziemy ją stosować w praktyce. Jak tłumaczy RJP: “wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne”.

A zatem konkrety – zmian jest 11, warto zapoznać się ze wszystkimi TUTAJ. Poniżej prezentujemy 7 najważniejszych z Twojego punktu widzenia, to znaczy takich, o których powinieneś pamiętać, tworząc treść mailingu, ulotki, SMS-a, MMS-a czy strony internetowej.

Od 1 stycznia 2026 roku:

 1. Obowiązuje rozdzielna pisownia cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami
 2. Nie- z imiesłowami odmiennymi pisz łącznie, bez żadnych wyjątków
 3. Również łącznie zapisuj nie- z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi, także w stopniu wyższym i najwyższym
 4. Parę wyrazów równorzędnych, podobnie lub tak samo brzmiących, zazwyczaj pojawiających się razem, możesz zapisać na trzy sposoby: z łącznikiem, przecinkiem lub rozdzielnie, np. tuż-tuż/ tuż, tuż/ tuż tuż
 5. Możliwość wyboru będziesz miał też w kwestii pisowni prefiksów. Cząstki super-, ekstra-, eko-, wege-, mini-, maksi-, midi-, mega-, makro-, mogące występować także jako samodzielne wyrazy, w zależności od preferencji zapisz łącznie lub rozdzielnie, np.
  superpomysł lub super pomysł
  ekstrazarobki lub ekstra zarobki
 6. Cząstki niby-, quasi- z wyrazami zapisywanymi małą literą zawsze pisz łącznie, np. nibynóżki, quasinauka
 7. Łącznie zapisuj też człon pół- w wyrażeniach:
  półzabawa, półnauka
  półżartem, półserio
  półspał, półczuwał

Aby uniknąć wpadki, warto korzystać z usług korektora. Namierzy on i poprawi błędy ortograficzne, interpunkcyjne i typograficzne. Zachęcamy jednak do zapoznania się z pełną listą zmian na stronie Rady Języka Polskiego i zapamiętania nowej pisowni. W końcu jesteśmy profesjonalistami (często też perfekcjonistami) i nie chcemy, aby na przykład w korespondencji wychodzącej spod naszego pióra znalazły się tzw. “byki” ortograficzne.

Artykuły związane z tematem

Komu ufamy, a komu nie? Ranking prestiżu zawodów

Zwycięzcą rankingu jest strażak, ale pracownicy systemu ochrony zdrowia również cieszą się zaufaniem Polaków – zajmują kolejne 4 miejsca. A komu nie ufamy? Sprawdź wyniki badania firmy SW Research.

Link do źródła

Blog firmowy do poprawy

Jak zaangażować czytelników i zyskać popularność? Jest kilka sposobów, które warto przetestować. Na początek zadbaj o to, aby content na blogu był interaktywny.

Link do źródła

Lektura na długi weekend. 81 propozycji

Jeśli nie na długi weekend, to może na wakacje? Sezon urlopowy tuż-tuż. Zajrzyj do zestawienia 81 wartościowych książek marketingowych i wybierz lekturę/ lektury dla siebie.

Link do źródła