Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Jak przeprowadzić skuteczną kampanię promocyjną leku, skierowaną do lekarzy?

Odpowiedź brzmi: wykorzystując do tego możliwie jak najwięcej kanałów dotarcia do lekarzy. Przedstawiamy, jak może wyglądać taka wielokanałowa kampania, czyli Multichannel, zaprojektowany i szyty na miarę przez LekSeek.

LekSeek, jako lider na rynku, ma w wachlarzu swoich możliwości pełen pakiet narzędzi. Gwarancją wysokiej skuteczności działań promocyjnych jest w tym przypadku zwłaszcza Internet. Jak wynika z badań, prawie 90 procent lekarzy i farmaceutów deklaruje, że codziennie lub prawie codziennie korzysta z tego medium. Nie ma więc wątpliwości, że to właśnie Internetowe kanały komunikacji powinny stanowić filar kampanii, a wśród nich przede wszystkim: MMS/SMS, newsletter oraz mailing, wsparte działaniami Telefonicznego Przedstawiciela Medycznego.

Częstość korzystania z Internetu przez lekarzy

Oferta LekSeek obejmuje wszystkie wspomniane kanały. Klientom rekomendujemy zwłaszcza wysyłkę MMS oraz akcję CC, z naszego doświadczenia wynika bowiem, że to najskuteczniejsze narzędzia promocji. Wskaźnik open rate wynosi w przypadku MMS aż 90-95 procent. Częstotliwość oraz liczba wysyłek jest uzgadniana indywidualnie z klientem, ale najlepsze efekty przynosi seria wysyłki cyklicznej co 2 tygodnie, wsparta rozmową z Telefonicznym Przedstawicielem Medycznym (CC), jako kontynuacją akcji promocyjnej.

Narzędziem o dużym potencjale jest również newsletter. W ofercie LekSeek jest ich kilka (np. Express, Expert), polecamy jednak w pierwszej kolejności Newsletter Expert (wskaźnik open rate – 25 procent). Jest adresowany do wybranej grupy specjalistów, a treści dedykowane są tylko tym lekarzom. Podnosi to skuteczność przekazu. Wysyłany co 2 tygodnie dla każdej specjalizacji, zawiera wysokiej jakości merytoryczne artykuły z danej dziedziny medycyny. Możliwe formy reklamy w przypadku Newslettera Expert to np. banner reklamowy czy artykuł sponsorowany.

Na życzenie klienta możemy również przygotować wysyłkę mailingu reklamowego (na podstawie otrzymanych materiałów). Tu, podobnie zresztą jak w przypadku MMS czy newslettera, kluczowe znaczenie dla skuteczności mają oprawa graficzna oraz tytuł materiału reklamowego.
W ogólnym ujęciu przykładami atrakcyjnych formatów reklamowych, które gwarantują największą “klikalność”, są konkursy, a przede wszystkim quizy – dla tych ostatnich wskaźnik open rate wynosi aż 98 procent. Co równie istotne, dysponujemy narzędziami, które pozwalają szczegółowo i kompleksowo zmierzyć efektywność quizu oraz prześledzić zachowanie użytkownika na stronie (spędzony czas, geolokalizacja, typ użytkownika).

Tym, co wyróżnia naszą ofertę i daje przewagę nad konkurencją, są specjalistyczne narzędzia, które stanowią elementy kampanii promocyjnej. LekSeek jest twórcą dwóch programów gabinetowych – systemów do zarządzania elektroniczną dokumentacją medyczną: Gabinetu drWidget, adresowanego do lekarzy wszystkich specjalizacji oraz najnowszego programu pod nazwą dr100, przeznaczonego dla stomatologów. Gabinet drWidget ma już 11 tys. użytkowników, a niewątpliwą zaletą obu programów jest to, że pozwalają na segmentowanie reklam kierowanych do lekarzy. Oprócz klasycznego banneru reklamowego, dostępne są tu również takie formy reklamy leku, jak np. jego pozycjonowanie czy eksponowanie w poszczególnych modułach programu, m.in. rozpoznanie ICD-10, moduł Recept czy moduł Szczepień.

Mimo że kluczowe znaczenie mają Internetowe narzędzia reklamy, wciąż dużą rolę odgrywa także tradycyjna usługa Call Center, zachęcamy więc do wykorzystania jej w działaniach promocyjnych. LekSeek dysponuje zespołem doświadczonych konsultantów, a wskaźnik skuteczności rozmów wynosi 30 procent (rozumianych jako rozmowy według ustalonego wcześniej z klientem skryptu, trwające ok. 2-3minuty, z wymienioną 2-3 razy nazwą leku, ceną, dawkowaniem i cechami wyróżniającymi lek na tle konkurencji).

Aby kampania Multichannel przyniosła oczekiwane rezultaty, spełnione muszą być co najmniej dwa warunki: wykorzystanie wszystkich kanałów dotarcia oraz zachowanie spójności przekazu, czyli wzajemne uzupełnianie się wszystkich kanałów. Nie zawsze jednak – z różnych powodów – jest to możliwe. Wówczas proponujemy klientom łączenie minimum dwóch kanałów dotarcia do lekarzy. Co istotne, w każdej sytuacji uzyskujemy efekt kontrolowanej synergii oraz pełną kontrolę przekazu i jego efektywności. Spójność przekazu, starannie wybrana grupa docelowa lekarzy (spośród 80 tys., znajdujących się w bazie LekSeek) oraz szerokie spektrum aktywności gwarantują wysoką skuteczność realizowanych przez LekSeek akcji.

Kampanie Mutlichannel

Wielu klientów zastanawia się, czy kampania Multichannel to dobry wybór lub nie jest przekonanych, czy w ogóle warto reklamować swój produkt. Może należałoby przeformułować to pytanie. Skoro na rynku reklamowym dominują firmy farmaceutyczne, dlaczego Twojej nie ma jeszcze wśród nich?

Top 10 największych reklamodawców w I półroczu 2014 roku

Artykuły związane z tematem

Quiz, czyli dla każdego coś dobrego

Niezbyt długi, zawierający treści dydaktyczno-edukacyjne - taki powinien być wciągający quiz. Wtedy ma szansę osiągnąć wysoki zasięg i zaangażować odbiorców. Wydaje się to proste, ale stworzenie takiego quizu może być sporym wyzwaniem. Z drugiej strony - quiz sam w sobie ma być w pewnym sensie wyzwaniem, które rzucasz swoim odbiorcom.

Link do źródła

90 procent w ciągu trzech minut

Tylu odbiorców, w takim czasie od otrzymania, otwiera i czyta wiadomości MMS, zawierające treści marketingowe. To chyba wystarczający argument za ich wysyłaniem. Co jednak zawrzeć w treści MMS-a, aby zachęcić odbiorcę do kolejnego kroku, czyli do interakcji? Jaki tytuł, zdjęcie czy animacja zaintrygują go?

Link do źródła

Osiem i pół sekundy - tylko, czy raczej aż?

Na tyle średnio może skupić uwagę osoba dorosła. A teraz wyobraź sobie, że w swojej skrzynce e-mail ktoś znajduje Twój newsletter. Czy jest w ogóle możliwe, aby go przeczytał? Jeśli liczysz na to, że przeczyta każde zdanie, to… No właśnie, raczej na to nie licz. Jest bardziej prawdopodobne, że odbiorca przeskanuje treść. Dlatego każde zdanie musi mieć to „coś”.

Link do źródła