Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Teatr wyobraźni, czyli podcasty [WYWIAD]

Podcasty to nowa forma marketingu, której popularność stale rośnie. Dorota Bieniek-Kaska, prezes LoveBrands Medical, Instytutu LB Medical, wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystać potencjał drzemiący w tym narzędziu.

Podcasty to jedno z narzędzi promocji, które może znacząco wpłynąć na rozpoznawalność produktu czy też firmy. Zdaniem Doroty Bieniek-Kaski, prezes LoveBrands Medical, Instytutu LB Medical, podcasty przejęły niejako rolę radia. Dziś możemy je nazywać „teatrem wyobraźni”.  – Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dzięki podcastom firmy i marki mogą przedostać się do wyobraźni słuchacza. Oczywiście, o ile będą robione z głową – mówi ekspert.

>>> ZOBACZ TEŻ: Dziennikarze to ambasadorzy pacjentów?

Ale jak to zrobić mądrze i z wyczuciem? Najprościej mówiąc, jak robić podcasty z głową? Odpowiedź na to pytanie poznacie po przeczytaniu wywiadu z ekspertem związanym od wielu lat z public relations i marketingiem.

Akademia LekSeek: Trzeba przyznać, że podcasty rozwijają się w Polsce w zawrotnym tempie. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

Dorota Bieniek-Kaska, prezes LoveBrands Medical, Instytutu LB Medical: Największe światowe firmy zauważają potencjał podcastów, zarówno tworząc je dla swojej marki, jak i inwestując w platformy do ich dystrybucji – Google, Amazon czy Apple. Z jednej strony na sukces podcastów wpływa to, że każdy smartfon umożliwia ich odsłuchanie –  online i off-line. Możemy więc słuchać podcastów na spacerze, podczas treningów, jadąc samochodem lub komunikacją miejską. Nie wymagają skupienia wzroku, ale wyłącznie słuchania. Z drugiej strony bariera stworzenia podcastu jest niższa niż filmu – przyzwoity sprzęt do nagrywania i montażu jest w cenie średniej jakości kamery. Po trzecie, podcast to dziedzic audycji radiowych: reportaży, programów rozrywkowych czy powieści w odcinkach. W większości stacji radiowych króluje obecnie muzyka przerywana reklamami, żartami DJ-a i informacjami. Wielu słuchaczy ma ochotę na więcej rozrywki, edukacji, wartościowych treści i z tego powodu zwraca się ku podcastom.

Akademia LekSeek: Państwo również postanowili wykorzystać to narzędzie w kampanii „NASZAwtymGŁOWA”, poświęconej zdrowiu psychicznemu Polaków. Dlaczego akurat podcasty?

Dorota Bieniek-Kaska: Uznaliśmy, że sercem psychoterapii jest rozmowa. Nasze podcasty, to właśnie rozmowy na temat emocji, lęków i uczuć. W ten skomplikowany świat wprowadzają nas eksperci, a format rozmowy pozwala im również na przedstawienie prywatnej perspektywy i ludzkiej strony. Słuchacze podcastów poszukują autentyczności, ciekawych tematów i chwili zadumy, której „NASZAwtymGŁOWA” im dostarcza. W większości przypadków podcastów słuchamy indywidualnie, w słuchawkach – to również tak ważny w obecnej sytuacji czas dla siebie samego, pora relaksu.

Akademia LekSeek: Wróćmy jednak do samego narzędzia. Czy z podcastów powinny korzystać firmy farmaceutyczne? Co jest zaletą takiej formy promocji?

Dorota Bieniek-Kaska: Z podcastów powinny korzystać wszystkie firmy, które mają coś ciekawego do przekazania. Nie chodzi o treści marketingowe i sprzedażowe, ale o inspirację, budowanie pozycji eksperta, angażowanie słuchaczy. Dla przykładu, firmy nie powinny opowiadać o swoich produktach, ale o porywających historiach ratowania życia, walce z czasem, o tworzeniu. Podcasty pozwalają prezentować rozmowy z inspirującymi osobami – wynalazcami, laureatami nagród, osobami, które doprowadziły do poważnej zmiany. Takie opowieści budują zaufanie i świadomość marki, tworząc pozytywne skojarzenia na jej temat.

>>> ZOBACZ TEŻ: Rola SEO w budowaniu pozycji firm farmaceutycznych [WYWIAD] 

Akademia LekSeek: W jakich działaniach firmy farmaceutyczne mogą wykorzystywać podcasty? 

Dorota Bieniek-Kaska: Pierwszy obszar to budowanie świadomości marki oparte na uchylaniu rąbka tajemnicy pracy badacza i związanych z nią emocji – porażek i radości. Tak jak wiele lat temu opisywał to Jurgen Thorwald w „Stuleciu chirurgów”. Drugi obszar to szeroko rozumiana edukacja pacjentów i ich otoczenia, mówiąca nie tylko o farmakoterapii, ale i odpowiednim trybie życia, konieczności diagnozy i nabywaniu innych zdrowych nawyków. Trzeci obszar, związany na przykład z procesem leczenia, koniecznością wlewów i innymi powodami przebywania w szpitalu, może zawierać bajki i opowiadania (nie tylko dla dzieci) o znaczeniu terapeutycznym, redukującym lęk, niepewność czy złość. Pacjenci w sali podań często nie mają siły ani ochoty czytać, a telefon ma przy sobie prawie każdy z nas. Czwarty, równie ważny obszar, to edukacja pracowników. Są takie stanowiska w firmach, które związane są z ciągłą mobilnością. Ponieważ możliwe jest tworzenie podcastów dla ograniczonego kręgu odbiorców, firmy farmaceutyczne powinny skorzystać z tej możliwości podnoszenia kwalifikacji pracowników na przykład w trakcie jazdy samochodem, dostarczając np. najnowsze informacje na temat cząsteczek i leków, ich skutków ubocznych. Za pomocą podcastów pracownicy mogą także np. podnosić swoje kompetencje sprzedażowe i interpersonalne czy też uczyć się specjalistycznego języka obcego.

>>> ZOBACZ TEŻ: DrNews dla sektora farmaceutycznego. Dlaczego warto?

Akademia LekSeek: Jak podcasty mogą wpłynąć na sukces klienta z sektora farmaceutycznego?

Dorota Bieniek-Kaska: Na podcast należy patrzeć w kontekście zintegrowanej komunikacji marketingowej jako jeden z jej elementów. Trudno, aby same podcasty stanowiły o sukcesie, ale mogą być znaczną cegiełką, która go buduje. Z pewnością zwiększają one świadomość i zaufanie do marki, dodając jej ludzkiej twarzy i emocji. Mogą podnosić kompetencje pracowników oraz pomagać pacjentom w trudnych dla nich chwilach. Radio, od początków funkcjonowania, nazywane było „teatrem wyobraźni”. Obecnie podcasty przejęły tę funkcję od rozgłośni. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dzięki podcastom firmy i marki mogą przedostać się do wyobraźni słuchacza. Oczywiście, o ile będą robione z głową. Ale nasza w tym głowa, żeby robić to mądrze i z wyczuciem.

Akademia LekSeek: Dziękujemy za rozmowę.

Artykuły związane z tematem

Nie popełniaj tych błędów!

Egocentryzm marki, brak autentyczności, nieegzekwowanie strategii lub jej brak - tego należy się wystrzegać. Sprawdź, jak uniknąć tych trzech błędów.

Link do źródła

Jak pandemia zmieniła komunikację?

Rok temu wielu z nas musiało zamienić komunikację tradycyjną na internetową. Zajrzyj do artykułu i dowiedz się, jak branża farmaceutyczna poradziła sobie z tym zadaniem.

Link do źródła

Chatbot pomaga korzystać z IKP

Przeprowadził już prawie 1,5 mln rozmów. Pacjenci pytają m.in., jak sprawdzić wynik testu na koronawirusa. Sprawdź, w czym jeszcze pomaga wirtualny asystent.

Link do źródła