Firma Deloitte opublikowała niedawno raport z badania: “Digital Transformation: Shaping the future of European healthcare”. Na jego potrzeby przeprowadzono ankietę wśród lekarzy i pielęgniarek w kilku europejskich państwach. Blisko 65% ankietowanych zadeklarowało, że ze względu na pandemię w ich instytucjach w większym stopniu zaczęto korzystać z cyfrowych technologii, wspierających medyków w pracy. Technologie zastosowano m.in. do zdalnego udzielania pomocy pacjentom i kontaktu z nimi (informacja od 64,3% badanych).
Według Zuzanny Fernandez z Deloitte Digital “cyfrowa transformacja systemów ochrony zdrowia pozwoli na dostęp do bardziej dopasowanej do potrzeb pacjenta, mniej skomplikowanej, a przede wszystkim tańszej opieki medycznej”*.
Zdalna opieka nad pacjentem już możliwa
Spójrzmy na nasz rodzimy rynek. W 2020 roku twórcy aplikacji do EDM wdrożyli nowe rozwiązania telemedyczne, będące odpowiedzią na ówczesną (i wciąż trwającą) sytuację. Sprawdźmy, co zaoferował swoim użytkownikom Gabinet drWidget, chętnie wybierany przez lekarzy ze względu na brak opłaty licencyjnej i gwarancję wsparcia technicznego na każdym etapie korzystania z aplikacji.
Marzec 2020: Dzięki integracji Gabinetu drWidget i platformy dla pacjentów MyDr została udostępniona funkcjonalność e-wizyty. Pacjent zyskał możliwość konsultowania się z lekarzem poprzez wideoczat, otrzymania e-zwolnienia czy e-recepty bez wychodzenia z domu.
Maj 2020: Zdalne przedłużanie e-recept zaoferowała platforma MyDr. Zamówienie wysłane przez pacjenta z MyDr trafiało na konto lekarza w Gabinecie drWidget i oczekiwało na rozpatrzenie.
Listopad 2020: Zostały wdrożone kolejne rozwiązania wspierające lekarzy w walce z COVID-19: zlecenia na testy w kierunku koronawirusa, możliwość przedłużania izolacji domowej i raport pacjentów przebywających na kwarantannie/ poddanych izolacji wraz z wynikami testów.
Luty 2021: Pojawiła się możliwość wystawiania e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19. Funkcjonalność przydatna w kilku sytuacjach, np. jeśli pacjent nie ma numeru PESEL albo nie mógł przyjąć szczepionki w czasie obowiązywania pierwszego e-skierowania, wygenerowanego automatycznie w systemie P1.
Informacja dla lekarza? Zamieść ją w aplikacji
Dlaczego warto? Wyjaśniamy na przykładzie Gabinetu drWidget. Lekarze korzystają z niego codziennie. Aplikacja pozwala im zarówno wypełniać ustawowe obowiązki związane z cyfryzacją systemu ochrony zdrowia, jak i sprawować zdalną opiekę nad pacjentami.
Gabinet drWidget daje zróżnicowane możliwości nieagresywnej promocji leku. Zamieszczane reklamy są pozytywnie postrzegane przez lekarzy; stanowią integralną część aplikacji, nie są więc dominujące, nie rozpraszają ani nie przeszkadzają w codziennej pracy. Wręcz przeciwnie – treści reklamowe są odpowiednio dostosowane do potrzeb użytkowników, wspomagają ich w podejmowaniu decyzji terapeutycznych, przyczyniając się do właściwego diagnozowania i leczenia pacjentów.
Jesteś zainteresowany pozycjonowaniem produktu leczniczego? Chcesz, aby był on rekomendowany np. w wyszukiwarce leków w module “Recepta”? A może Gabinet drWidget to idealne miejsce dla Twojego banneru reklamowego? Omów szczegóły z naszym działem sprzedaży. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.
*Dowiedz się więcej o raporcie firmy Deloitte na stronie PAP.