Rok 2020 był ważny dla marketingu on-line, w tym dla SEO i SEM. Pandemia koronawirusa i lockdown sprawiły, że firmy jeszcze chętniej zaczęły korzystać z promocji w Internecie.
Zdaniem naszego eksperta 2021 również będzie rokiem marketingu on-line. W tym czasie niezwykle ważne będą działania SEO/ SEM. Na co będzie trzeba zwrócić uwagę, aby wybić się w sieci? Dowiecie się od Michała Szymańskiego, SEO Specialist w ABCX Creative Agency.
Akademia LekSeek: Zanim przejdziemy do roku 2021, zróbmy szybkie podsumowanie działań SEO i SEM w 2020. Jak Twoim zdaniem branża farmaceutyczna wykorzystała możliwości, które daje im SEO i SEM?
Michał Szymański, SEO Specialist w ABCX Creative Agency: Uważam, że branża farmaceutyczna jest świadoma ogromu możliwości, jakie daje marketing w wersji on-line. Co ciekawe wiele z nich potrafi ten potencjał wykorzystać. Przeglądając Internet, łatwo znaleźć apteki oraz koncerny farmaceutyczne, które prowadzą sprzedaż swoich produktów on-line i robią to bardzo skutecznie. Z tego, co obserwujemy, Polacy chcą kupować leki w taki sposób, gdyż cenią sobie wygodę i możliwość szybkiego porównania cen. Trend ten raczej nie powinien się odwrócić w najbliższych latach, raczej możemy się spodziewać, że korzystanie z aptek w sieci będzie coraz popularniejsze. Szybsze wejście w obszary marketingowe powiązane ze sprzedażą w Internecie (a więc w SEO i SEM) daje przewagę nad konkurencją, dlatego wysoce to rekomenduję każdej firmie, która jeszcze się waha, czy marketing online dla branży farmaceutycznej ma sens.
Akademia LekSeek: Jakie wydarzenia z 2020 roku wpłynęły najbardziej na kierunek działań sektora farmaceutycznego?
Michał Szymański: Rok 2020 minął pod znakiem COVID-19. Jest to wydarzenie bez precedensu, które z pewnością ma wpływ na wiele branż, a już w szczególności na tę bezpośrednio związaną z medycyną. Dla wielu przedsiębiorców COVID-19 oznaczał duże problemy finansowe oraz organizacyjne.
Każdy kryzys otwiera nowe możliwości i nie inaczej jest tym razem. Trzeba po prostu dostosować komunikację oraz strategie do panującej sytuacji. Sektor farmaceutyczny dostał ogrom możliwości, gdyż społeczeństwo nagle zaczęło przykładać dużo większą wagę do zagadnień związanych ze zdrowiem. Takie produkty jak maseczki, płyny dezynfekujące czy pulsoksymetry z miejsca stały się hitami sprzedażowymi. Podobnych przykładów jest więcej i to powinno być potraktowane jako szansa, wobec której branża nie może przejść obojętnie.
Oczywiście wydarzenia z 2020 roku to nie tylko pandemia. Każdy rok przynosi nam pewne nowinki, trendy i ciekawostki związane z działaniem najpopularniejszej wyszukiwarki – Google. To z kolei ma wpływ na ustalanie strategii SEO. Warto wiedzieć, że rok 2020 to czas, w którym wdrożono ogromną aktualizację o nazwie BERT. Jest to aktualizacja, która zmieniła sposób, w jaki Google ocenia zapytanie użytkownika. Aktualizacja ta jednak dotyczy głównie radzenia sobie z długimi i skomplikowanymi frazami (tzw. longtail), w związku z czym branża SEO nie odczuła jej zbyt dotkliwie. Czy branża farmaceutyczna powinna się obawiać BERT’a? Uważam, że wprost przeciwnie, jest to aktualizacja, która pomoże zdobywać dobre pozycje na mniej oczywiste słowa kluczowe. Wejście BERT’a należy postrzegać w kategorii szans, a nie zagrożeń.
Poza tym, należy pamiętać, że stare przysłowie „Content is King” jeszcze się nie zestarzało. Jakościowa treść to podstawa. Wujek Google naprawdę dobrze nauczył się odróżniać niskiej jakości treści od tych, które niosą wartość dla czytelnika. Moim zdaniem dla branży farmaceutycznej jest to dobra wiadomość. W Internecie mamy do czynienia z wieloma informacjami na temat medycyny, które pochodzą z nie do końca zweryfikowanych źródeł. Oznacza to, że jest w tym zakresie wiele do zrobienia i merytoryczne treści (np. pisane przez lekarzy specjalistów) będą wyróżniały się w wynikach wyszukiwania.
Akademia LekSeek: To teraz czas na 2021. Co on przyniesie w branżach SEO i SEM? Na jakie rozwiązania najbardziej czekasz?
Michał Szymański: Wyjątkowo ciekawą nowinką jest Voice Search, czyli wyszukiwanie głosowe. Oczywiście możliwość wyszukiwania głosowego istnieje w wyszukiwarce Google już od dawna, jednak dopiero w ostatnim czasie widać, że pozycjonerzy zaczynają dostrzegać, jak ważne jest dostosowywanie witryny do Voice Search. W Polsce trend ten jeszcze raczkuje, natomiast w USA widzimy, że wyszukiwanie głosowe rewolucjonizuje to, jak ludzie korzystają z wyszukiwarek.
W 2021 (najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku) spodziewamy się kolejnych aktualizacji algorytmu – tym razem o nazwie Core Web Vitals. Zgodnie z zapowiedziami aktualizacja ta sprawi, że jeszcze bardziej wzrośnie znaczenie UX (User Experience) oraz UI (User Interface). Osobiście czekam na tę zmianę, bo to będzie oznaczało, że techniczne SEO, w którym się specjalizuję, zyska na znaczeniu. Szybkość ładowania witryny, dostosowanie do urządzeń mobilnych, zabezpieczenie SSL, wygodny i funkcjonalny projekt witryny oraz dziesiątki innych czynników, które uwielbiamy optymalizować, będą jeszcze istotniejsze dla wyszukiwarki. Na pewno, jak w przypadku każdej aktualizacji, tak i również tutaj tuż po wdrożeniu wyniki w SERP-ach będą nieco przetasowane. Jednak nie należy się tego obawiać, bo w perspektywie długoterminowej powinna być to korzystna zmiana.
Poza tym, z ciekawością przyglądam się temu, co Google przygotowuje w zakresie analityki internetowej, a dokładnie na platformie Google Analytics. W 2020 byliśmy świadkami dużej aktualizacji, która wniosła szereg ciekawych rozwiązań. Podobno w 2021 możemy spodziewać się kolejnych nowości związanych między innymi z uczeniem maszynowym (ang. machine learning) oraz sztuczną inteligencją (ang. artificial intelligence). Z jednej strony zastanawiam się, czy nie są to tylko i wyłącznie puste hasła, szumnie zapowiadające wdrożenie nowych technologii. Jednak z drugiej strony z dużymi nadziejami podchodzę do wciąż rozwijających się możliwości dostępnych za pośrednictwem platformy Google Analytics. Ostatnimi czasy platforma GA potrafiła pozytywnie zaskoczyć, np. Google Attribution wreszcie pojawiło się na polskich kontach GA, do tego dostaliśmy dostęp do Google Data Studio oraz wielu innych interesujących nowinek.
Jeśli chodzi o SEM, a dokładniej obszar PPC to interesująco zapowiada się rozwój kampanii Discovery Ads, które są dostępne poprzez Google Ads. Kampanie tego typu cieszą się niezłą efektywnością i co ciekawe już w połowie 2021 roku mają wyprzeć popularne jeszcze niedawno reklamy Gmail.
Akademia LekSeek: Najważniejsze wyzwania stojące przed SEO i SEM w bieżącym roku to…
Michał Szymański: W bieżącym roku najważniejsze wyzwania odnoszą się do zmiany, jaką przyniesie wspomniana wcześniej aktualizacja Core Web Vitals. Strony internetowe w 2021 roku muszą popracować nad UX-em. Wysoka wydajność, szybki czas ładowania oraz intuicyjna wersja mobilna strony to absolutna podstawa w 2021 roku i każda witryna internetowa musi się do tego jak najszybciej przystosować.
Akademia LekSeek: Na jakich działaniach związanych z SEO i SEM w 2021 roku powinien skupić się sektor farmaceutyczny?
Michał Szymański: Branża farmaceutyczna powinna skupić się na dopasowaniu sposobu komunikacji do zaistniałej sytuacji związanej z ogólnoświatową pandemią.
Z punktu widzenia SEO należy zwrócić uwagę na to, czy na stronie internetowej jest odpowiednia ilość treści dająca realną wartość odwiedzającemu witrynę użytkownikowi. Wartościowa treść, oczywiście poza kwestiami związanymi z SEO, przekłada się także na budowę zaufania i eksperckiego wizerunku w Internecie.
Podsumowując, to właśnie budowa eksperckiego wizerunku poprzez wartościową treść (oraz wzbudzającą zaufanie witrynę internetową) wydaje się być priorytetem dla działań SEO/SEM dla sektora farmaceutycznego.
Akademia LekSeek: Dziękujemy za rozmowę.