Tydzień temu marka Nadwyraz.com opublikowała Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Na podium znalazły się: na prawdę (trzecie miejsce, właściwa forma – naprawdę), dzień dzisiejszy (drugie miejsce, poprawnie: dzisiaj) oraz napewno (zwycięzca, oczywiście pisownia powinna być rozdzielna -> na pewno).
Dlaczego dzień dzisiejszy jest błędem? To tak zwany pleonazm, czyli – zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN – “wyrażenie składające się z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących”. Sztandarowym przykładem pleonazmu, tępionym w szkole przez niejednego polonistę, jest słynne cofać się do tyłu.
Z raportu marki Nadwyraz.com wynika, że w 2022 roku internauci najczęściej popełniali błędy ortograficzne (80%). Kolejne miejsca zajęły błędy leksykalne (12,6%), fleksyjne (4,7%) i w końcu składniowe (2,8%). Pocieszający jest fakt, że w 2022 roku odnotowano najmniejszą liczbę błędów w historii tych badań. Było ich dokładnie 3 765 252; dla porównania rok wcześniej naliczono 5 105 702 potknięć językowych.
Jeśli zainteresował Cię raport, sprawdź szczegóły TUTAJ.
A jak wygląda kwestia poprawności w przekazach publikowanych przez firmy farmaceutyczne? Choć teksty są starannie przygotowane, to jednak zdarzają się potknięcia:
-> W zapisie skrótów, np. nr., kiedy to skrót ma formę mianownika. Poprawna forma to oczywiście nr, bez kropki.
-> W zakresie pisowni małą/ wielką literą. Pamiętaj, że Nowy Rok oznacza święto przypadające na 1 stycznia, natomiast nowy rok to okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Jeśli przykładowo chcesz przekazać swojemu odbiorcy wskazówki, jak dbać o zdrowie w nowym roku, to użyj właśnie małych liter.
-> Interpunkcyjne. Notoryczne (nie tylko w branży farmaceutycznej) jest pomijanie przecinka przed imiesłowem zakończonym na -ąc, -szy, np. Rysowała, nucąc cichutko.
-> W postaci literówek, ale te zdarzają się najlepszym. Dobra rada: przed publikacją przeczytaj tekst na wydruku. Więcej widać.
-> Polegające na niewłaściwym umiejscowieniu numeru przypisu. Powinien on znajdować się przed kropką kończącą zdanie, a nie za nią.
To oczywiście tylko kilka przykładów. Wiemy, że jesteś perfekcjonistą i będziesz chciał pozbyć się ewentualnych niedociągnięć w tekstach. Pomoże Ci w tym redaktor językowy – doświadczony, wyłapujący błędy niewidoczne dla laika. No właśnie, często po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś jest niepoprawne. Usługi redakcyjne nie obciążą mocno Twojego budżetu, a warto w nie zainwestować, bo perfekcyjny tekst to +10 punktów do wizerunku eksperta.
Gdzie szukać redaktora? Oczywiście na Facebooku, w odpowiednich grupach. Życzymy powodzenia!