Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Jakie błędy popełniamy najczęściej i jak ich uniknąć?

W miniony wtorek, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To nietypowe święto zainspirowało nas do przyjrzenia się błędom popełnianym przez internautów oraz kondycji językowej przekazów publikowanych przez firmy farmaceutyczne.

Tydzień temu marka Nadwyraz.com opublikowała Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Na podium znalazły się: na prawdę (trzecie miejsce, właściwa forma – naprawdę), dzień dzisiejszy (drugie miejsce, poprawnie: dzisiaj) oraz napewno (zwycięzca, oczywiście pisownia powinna być rozdzielna -> na pewno).

Dlaczego dzień dzisiejszy jest błędem? To tak zwany pleonazm, czyli – zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN – “wyrażenie składające się z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących”. Sztandarowym przykładem pleonazmu, tępionym w szkole przez niejednego polonistę, jest słynne cofać się do tyłu.

Z raportu marki Nadwyraz.com wynika, że w 2022 roku internauci najczęściej popełniali błędy ortograficzne (80%). Kolejne miejsca zajęły błędy leksykalne (12,6%), fleksyjne (4,7%) i w końcu składniowe (2,8%). Pocieszający jest fakt, że w 2022 roku odnotowano najmniejszą liczbę błędów w historii tych badań. Było ich dokładnie 3 765 252; dla porównania rok wcześniej naliczono 5 105 702 potknięć językowych.

Jeśli zainteresował Cię raport, sprawdź szczegóły TUTAJ.

A jak wygląda kwestia poprawności w przekazach publikowanych przez firmy farmaceutyczne? Choć teksty są starannie przygotowane, to jednak zdarzają się potknięcia:

-> W zapisie skrótów, np. nr., kiedy to skrót ma formę mianownika. Poprawna forma to oczywiście nr, bez kropki.
-> W zakresie pisowni małą/ wielką literą. Pamiętaj, że Nowy Rok oznacza święto przypadające na 1 stycznia, natomiast nowy rok to okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Jeśli przykładowo chcesz przekazać swojemu odbiorcy wskazówki, jak dbać o zdrowie w nowym roku, to użyj właśnie małych liter.
-> Interpunkcyjne. Notoryczne (nie tylko w branży farmaceutycznej) jest pomijanie przecinka przed imiesłowem zakończonym na -ąc, -szy, np. Rysowała, nucąc cichutko.
-> W postaci literówek, ale te zdarzają się najlepszym. Dobra rada: przed publikacją przeczytaj tekst na wydruku. Więcej widać.
-> Polegające na niewłaściwym umiejscowieniu numeru przypisu. Powinien on znajdować się przed kropką kończącą zdanie, a nie za nią.

To oczywiście tylko kilka przykładów. Wiemy, że jesteś perfekcjonistą i będziesz chciał pozbyć się ewentualnych niedociągnięć w tekstach. Pomoże Ci w tym redaktor językowy – doświadczony, wyłapujący błędy niewidoczne dla laika. No właśnie, często po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś jest niepoprawne. Usługi redakcyjne nie obciążą mocno Twojego budżetu, a warto w nie zainwestować, bo perfekcyjny tekst to +10 punktów do wizerunku eksperta.

Gdzie szukać redaktora? Oczywiście na Facebooku, w odpowiednich grupach. Życzymy powodzenia!

Artykuły związane z tematem

Jacy są polscy seniorzy?

71% porusza się po internecie, 60% czasami korzysta z prywatnych usług medycznych, a 20% wciąż pracuje. Sprawdź, jakie jeszcze wnioski wynikają z raportu “Dojrzali konsumenci w Polsce”, przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia.

Link do źródła

Strategia na nowy rok

Zanim zdecydujesz o swojej strategii na 2023 rok, sprawdź, jakich trendów należy się spodziewać w nadchodzących miesiącach i jakie wyzwania czekają na marketerów. Zajrzyj do artykułu i poznaj opinie ekspertów.

Link do źródła

Wpływ AI na content marketing

ChatGPT wszedł szturmem na rynek i w 5 dni zyskał ponad milion użytkowników. Czy to narzędzie zrewolucjonizuje content marketing? Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w tworzeniu contentu? Sprawdź!

Link do źródła