Grudzień i styczeń to tradycyjnie okres podsumowań, także w Akademii LekSeek. Co robiliśmy przez ostatnie 12 miesięcy? O tym przeczytasz TUTAJ. Natomiast dzisiaj chcemy się podzielić kilkoma refleksjami, które – mamy nadzieję – w 2024 pozwolą Ci uniknąć zeszłorocznych błędów. Zaczynamy!
Błąd nr 1: Lekceważenie marketingu wielokanałowego
Jeśli na Twojej liście zawodowych postanowień noworocznych znalazły się takie pozycje, jak zwiększenie zasięgu i konwersji, wzmocnienie świadomości marki/ produktu wśród interesującej Cię grupy odbiorców i pozyskanie lojalności klientów, w 2024 postaw na multichannel marketing. To ambitne zadanie, wymagające stworzenia kilku kampanii i ich jednoczesnej koordynacji, dlatego nie podchodź do niego po łebkach. Wybierz najskuteczniejsze kanały marketingowe; absolutnym must have będą oczywiście MMS-y, osiągające open rate na poziomie 95-98%. Rekomendujemy również wysyłkę mailingu/ newslettera, reklamę w serwisach regularnie odwiedzanych przez interesujące Cię grupy odbiorców i w aplikacjach, z których korzystają w codziennej pracy.
Błąd nr 2: Wałkowanie tej samej reklamy
Nawet najbardziej błyskotliwe hasło reklamowe i najpiękniejsza kreacja graficzna mogą stać się nużące, irytujące, a w końcu ignorowane, jeśli towarzyszą odbiorcy zbyt długo. Tymczasem najwytrwalsi marketerzy potrafią trzymać się tej samej reklamy całymi latami! Jeśli nie chcesz, aby Twoich odbiorców dopadło tak zwane zmęczenie kreacją, zmień ją w odpowiednim momencie. I nie wystarczy tutaj bardziej fantazyjna czcionka czy inne ujęcie osoby promującej produkt. Nowa reklama musi znacząco różnić się od poprzedniej. Po całej serii wolnych dni z tytułu świąt, Nowego Roku i ferii na pewno masz głowę pełną świeżych pomysłów i bez trudu stworzysz projekt, który odniesie sukces. Jeśli jednak chciałbyś skorzystać ze wsparcia, patrz punkt niżej.
Błąd nr 3: Ignorowanie sztucznej inteligencji
Ucięliśmy sobie małą pogawędkę z ChatemGPT – zapytaliśmy m.in., jakie wsparcie może zaoferować specjalistom ds. marketingu. “Mogę pomóc w pracy marketingowca na różne sposoby, dostarczając treści, generując pomysły, oferując analizy danych lub udzielając informacji na temat trendów marketingowych” – brzmi obiecująco? Gdy brak nam mitycznej weny albo po prostu potrzebujemy spojrzenia na dane zagadnienie z innej perspektywy, niekoniecznie ludzkiej, warto skorzystać z narzędzia opracowanego przez OpenAI. Chatbot może nas zainspirować, ale pamiętajmy, że nie jest narzędziem doskonałym (jeszcze?).
PS Popatrz na grafikę dołączoną do tego artykułu. Stworzyła ją sztuczna inteligencja.
Błąd nr 4: Publikowanie reklam niepoprawnych językowo
Tak, wałkujemy ten temat od jakiegoś czasu, ale uważamy, że przynosi to oczekiwany skutek – błędów w reklamach jest mniej. Dążymy jednak do ideału i nie spoczniemy, dopóki teksty nie będą czyste językowo 😉 Jak to osiągnąć? Najlepszy sposób to oczywiście nawiązanie współpracy z redaktorem językowym. Jeśli jednak pilnie musisz coś opublikować/ wysłać i nie zdążysz skonsultować się ze specjalistą, sprawdź poprawność tekstu na wydruku – literówki będą o wiele bardziej widoczne. Nadal też spotykamy się z błędną interpunkcją w zdaniach typu “Rysowała, nucąc cichutko”. Używaj przecinka, jeśli stosujesz konstrukcję z imiesłowowym równoważnikiem zdania, opartym na imiesłowie zakończonym na -ąc, -szy.
Ciekawostka! Zleciliśmy ChatowiGPT korektę zdania: “Prosze popraww bledy”. Poradził sobie perfekcyjnie. Zachęceni sukcesem poprosiliśmy o policzenie błędów w powyższym zdaniu. Naliczył tylko dwa.
***
Koniec stycznia to ostatni moment na noworoczne życzenia. Pozwól więc, że Ci je złożymy, krótko i na temat: jak najmniej potknięć, czy to zeszłorocznych, czy jakichkolwiek innych. Życzymy głowy pełnej pomysłów, ale w razie kryzysu kreatywności – umiejętności korzystania ze wspomagaczy, takich jak AI. No i najważniejsze: najlepszych wyników dla Twoich kampanii!