Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Marketingowe trendy 2019 roku [PODSUMOWANIE]

Aplikacje medyczne, strony internetowe, mailingi, bannery, MMS-y, SMS-y – jakie narzędzia powinny wybierać firmy farmaceutyczne, aby odnieść sukces? Czas na podsumowanie roku 2019.

Sektor farmaceutyczny chętnie inwestuje w marketing, który pomaga w dotarciu m.in. do lekarzy i pacjentów.

 

Marketing farmaceutyczny to wyzwanie

 

Jednak – jak zaznacza Katarzyna Grabowska, Key Account Manager w LekSeek Polska – jest to niezwykle trudne zadanie ze względu na ograniczenia wnikające z polskiego prawa farmaceutycznego. – Z całą pewnością mogę powiedzieć, że firmy farmaceutyczne napędzają rodzimą gospodarkę i mają się czym pochwalić. Ich know-how, wykwalifikowana kadra i profesjonalne zaplecze produkcyjne gwarantują stabilność dostaw oraz leki wysokiej jakości – zaznacza Katarzyna Grabowska. I dodaje: Jednak to wszystko powinno być wsparte narzędziami marketingowymi. Działaniami, które są niezbędne w propagowaniu innowacyjnych leków wpływających na przyszłość medycyny i dających nowe opcje terapeutyczne lekarzom oraz polskim pacjentom.

 

 

Niezbędnik marketingowca

 

W taki razie, po jakie narzędzie powinien „sięgnąć” sektor farmaceutyczny? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym podsumowaniu roku. Poznajcie opinie ekspertów LekSeek Polska: Katarzyny Grabowskiej, Katarzyny Hetmańskiej, Magdaleny Waśniowskiej i Dominika Kiedy.
Specjalnie dla Was stworzyliśmy „Poradnik skutecznego marketingu”, na który złożyło się 6 najlepszych tekstów. Podpowiadamy, jak budować i dbać o dobre relacje z lekarzami oraz pacjentami.

 

Artykuł sponsorowany to szersze spojrzenie

 

Na naszej liście TOP 6 nie mogło zabraknąć artykułu sponsorowanego, który pozwala skrócić dystans i zbudować pozytywne relacje pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Przy czym musi zawierać wartościowe treści dostosowane do grupy docelowej. Z pewnością nie wybroni się tylko hasłami reklamowymi i językiem sprzedażowym. – Artykuł zapewnia szersze spojrzenie na dane zagadnienie, inspiruje, edukuje z zakresu danej jednostki chorobowej. Daje swobodę czytelnikowi, pozostawia większy wybór niż reklama – mówi Katarzyna Grabowska.
Chcecie dowiedzieć się więcej? To przeczytajcie „Artykuł sponsorowany, czyli jak dogonić króliczka?”.

 

SMS i MMS – rzucają się w oczy

 

O tym, że w SMS-ach i MMS-ach drzemie niezwykła siła, można przekonać się po zapoznaniu się z materiałem „SMS i MMS: atrakcyjne dla odbiorcy? [WYWIAD]”.  – Zdecydowanie to jedna z najbardziej skutecznych form marketingu. MMS-y i SMS-y mają najwyższy współczynnik Open Rate ze wszystkich narzędzi multichannelowych. U nas MMS-y mają Open Rate na poziomie nawet 98%, zaś SMS-y ok. 87% – mówi Katarzyna Grabowska.

 

Telemarketing i moc skryptu

 

Niezastąpionym narzędziem obok świata wirtualnego jest telemarketing, o którym pisaliśmy w „Filar firmy: dział call center i helpdesku”.
Średnia skuteczność telemarketingu w LekSeek wynosi 30%. Dziennie jeden pracownik wykonuje około 170 telefonów, niemniej jednak nie jest to stała liczba, wiele zależy od złożoności projektu. – To oznacza, że z jednym na trzech lekarzy przeprowadziliśmy efektywną rozmowę. W skali całej specjalizacji to bardzo dobry wynik – mówi Katarzyna Hetmańska, kierownik działu Call Center.
Osiągnięcie takiego poziomu jest możliwe dzięki przygotowaniu skryptu pod „target group”. Komunikaty są dostosowane do potrzeb odbiorcy, tak aby osoba, do której jest wykonywany telefon, z zainteresowaniem wysłuchała konsultanta. – Dzięki częstym, bezpośrednim kontaktom z lekarzami wiemy, co ich interesuje i jakie informacje można uznać za istotne – to później w znaczący sposób przekłada się na skuteczność. Odbiegamy od modelu, z którym czasem można spotkać się na rynku – ktokolwiek dzwoni z czymkolwiek, tylko po to, by wypowiedzieć kilka razy nazwę produktu – podkreśla Katarzyna Hetmańska.

 

Aplikacje mobilne rosną w siłę

 

W działaniach marketingowych firmy farmaceutyczne powinny  uwzględnić także aplikacje medyczne, które poprawiają jakość leczenia pacjentów przy jednoczesnym wsparciu pracy lekarzy. Rozwiązania mHealth to kolejne narzędzia, które pozwalają budować przewagę nad konkurencją. Temu zagadnieniu poświęciliśmy aż dwa artykuły, w których Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager, wyjaśniła np., jak wygląda proces budowania aplikacji. W jednej z publikacji podkreśla, że każde rozwiązanie mHealth jest poprzedzone badaniem rynku i dokładną analizą grupy docelowej. – Stworzenie aplikacji to złożony proces, składający się między innymi z: projektowania, przygotowania i testowania. Każdy etap jest konsultowany z klientem, dopiero po jego akceptacji rozpoczynamy prace developerskie – tłumaczy Magdalena Waśniowska.
Więcej informacji na temat aplikacji medycznych można znaleźć w „mHealth: atrakcyjne dla firm farmaceutycznych” i „Aplikacje medyczne wspierają w leczeniu Polaków”.

 

System komunikacji wizualnej w przychodniach

 

A dla tych, którzy chcieliby być jeszcze bliżej pacjenta, mamy drNews – system komunikacji wizualnej w poczekalniach placówek medycznych. Projekt ma za zadanie zwiększyć świadomość rodaków na temat zdrowia i czynników ryzyka chorób. – Wspólnie z naszymi partnerami chcemy pokazać, jak Polacy mają dbać o swoje zdrowie, co jest dla nich dobre, a co niebezpieczne – mówi Dominik Kieda, dyrektor EDM, w artykule „Świadomy pacjent z drNews”.
Zachęcamy także do zapoznania się z pełną ofertą marketingową firmy LekSeek.

 

Artykuły związane z tematem

Podcasty to trend 2019 roku

Podcasty na polskim rynku istnieją od kilkunastu lat, ale dopiero teraz zyskują na popularności. Skąd takie zainteresowanie i czy warto w nie inwestować?

Link do źródła

Skuteczne treści SEO

Jak przygotować interesujący tekst z uwzględnieniem zasad SEO? Sprawdź!

Link do źródła

Efektywne używanie mediów społecznościowych

Jak skutecznie prowadzić kampanie marketingowe na Facebooku, Instagramie? Poznaj raport "Media społecznościowe 2019".

Link do źródła