SEO to suma złożonych działań, które mają zwiększyć widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. O tym, jak to zrobić i dotrzeć do potencjalnych odbiorców, rozmawiamy z Michałem Szymańskim, SEO Specjalist w ABCX Creative Agency.
Akademia LekSeek: Zacznijmy od podstaw dotyczących pozycjonowania stron. Jak działa SEO i z czego składa się ten proces? Od czego powinny zacząć firmy farmaceutyczne?
Michał Szymański, SEO Specialist w ABCX Creative Agency: Strona internetowa pozyskuje ruch z wielu źródeł. Im większy ruch na stronie, tym więcej klientów jest zainteresowanych daną dziedziną i stroną. SEO ma wspierać naturalny ruch związany stricte z wyszukiwaniem w przeglądarce (organic traffic), dzięki czemu firma będzie bardziej widoczna w wynikach jej wyszukiwania.
>>> ZOBACZ TEŻ: DrNews dla sektora farmaceutycznego. Dlaczego warto?
Brak lub słaba widoczność firmy w wyszukiwarce, to podstawowa motywacja do podjęcia działań w SEO. Jeśli słowa kluczowe są widoczne w wynikach, to warto zwiększać ich liczbę i pracować nad nimi po to, aby wyniki w wyszukiwarce rosły.
SEO to złożony proces, który zawiera w sobie dwa główne działania: działania on-site (wszystko, co jest związane z funkcjonalnością, wyglądem i treścią strony www) oraz działania off-site (wszelkie działania poza stroną wspierające jej wyszukiwanie).
>>> ZOBACZ TEŻ: Kompendium wiedzy prawniczej: Co wolno firmom farmaceutycznym? [WYWIAD]
Każda firma, nie tylko ta z sektora farmaceutycznego, powinna zacząć od rzetelnego audytu SEO, który wykryje większość błędów i braków dotyczących danej strony.
Akademia LekSeek: Na co w takim razie firmy powinny położyć największy nacisk? Na linkowania, content, słowa kluczowe, a może na coś innego?
Michał Szymański: W SEO liczy się całokształt naszych poczynań. Kilkaset algorytmów Google, do których tylko kilka osób na świecie ma formalny dostęp, sprawdza praktycznie każde nasze działanie związane ze stroną. Jeśli mają być efekty, trzeba działać na wielu płaszczyznach.
Akademia LekSeek: Skoro już jesteśmy przy algorytmach Google: czy prowadząc działania SEO, powinniśmy opierać się wyłącznie na wytycznych Google?
Michał Szymański: Wytyczne z Google to oczywiście podstawa. Zalecenia jasno mówią o przejrzystej i jasnej treści tekstu na stronie. SEO (Search Engine Optimalization) w swojej nazwie sugeruje, że nasza praca wiąże się z wytycznymi przeglądarki – lecz faktycznie to nie wszystko.
>>> ZOBACZ TEŻ: Social media: Strategia to priorytet, a nie trendy [WYWIAD]
Liczy się jakość strony i kontentu na niej. Strona spełniająca wytyczne Google, ale nie zawierająca dobrze wyeksponowanych słów kluczowych będzie traciła na wartości. Jeśli spełnimy wytyczne SEO, to osiągnęliśmy 50% sukcesu. Następne 50% to nasza praca nad stroną poza nią.
Ważną sprawą jest widok strony w wynikach wyszukiwania. Jest on często pomijany przez największe firmy farmaceutyczne, a ma znaczenie w odbiorze końcowym użytkownika. Opis mówi o zawartości strony, a wyszukiwarki cenią sobie, jeśli uzupełniamy go w pełni.
Akademia LekSeek: Jak wobec tego działa wyszukiwarka Google i od czego zależy pozycjonowanie? Czy rzeczywiście możemy mówić, że SEO opiera się tylko na optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek czy też samego Google’a? Czy chodzi o coś więcej?
Michał Szymański: Zdecydowanie wyszukiwarka Google to coś więcej niż tylko optymalizacja strony. Google ma kilkaset algorytmów, którymi sprawdza chociażby takie zagadnienia, jak czas spędzony przez odwiedzającego na czytaniu konkretnego artykułu. Jeśli zawartość jest interesująca, odpowiadająca wykonanemu wyszukiwaniu w Google, użytkownik spędzi tam więcej czasu. Wyszukiwarka wychwytuje każdą aktywność użytkownika i pozwala szerzej przedstawić tę stronę, która bardziej odpowiada zadanym wyszukiwaniom.
Akademia LekSeek: Jakie działania pozwolą szybko wypozycjonować witrynę? Na co powinny postawić firmy farmaceutyczne?
Michał Szymański: Główną sprawą, na jakiej trzeba się skupić, jest zainteresowanie użytkownika odwiedzającego stronę. Jeśli faktycznie strona będzie interesująca i będzie odpowiadać treściom, jakich ludzie szukają, to wyszukiwarki automatycznie będą ją wyżej pokazywać. Duże znaczenie ma opis strony/podstrony dla wyszukiwarki, czyli treść przedstawiona dla Google’a, jaką chcemy wyświetlać w wynikach wyszukiwania.
>>> ZOBACZ TEŻ: Firmy farmaceutyczne: social media a prawo [WYWIAD]
Oczywiście firmy farmaceutyczne powinny postawić na rzetelną informację o usługach i produktach. Może to być zewnętrzna strona informacyjna, która znacznie szerzej opisuje produkt niż oficjalne ulotki. Stworzenie forum dyskusyjnego zbliżonego tematami do strony firmowej (np. forum dla lekarzy, pacjentów) może w kluczowych momentach linkować na naszą stronę i jej zakładki, wskazując wyszukiwarce, na co powinna się kierować.
Akademia LekSeek: Jak długi jest proces pozycjonowania strony internetowej i na co przede wszystkim powinny zwrócić uwagę firmy farmaceutyczne?
Michał Szymański: Pozycjonowanie jest procesem ciągłym. Stronę można stale rozwijać, optymalizować, udoskonalać, pisać kolejne artykuły, znajdować strony o podobnej tematyce i starać się tam zaistnieć, linkując do naszej strony. Przyjęło się mówić, że na pierwsze widoczne efekty pozycjonowania trzeba czekać do 3-4 miesięcy. Firmy farmaceutyczne muszą skupić się na swojej specjalizacji, nie na ogólnikach. Jedną z ważniejszych spraw jest lista pytań i odpowiedzi, tzw. FAQ. Zawarta na stronie pozwala w łatwy sposób podpowiedzieć nie tylko użytkownikowi, ale i wyszukiwarce, z czym będzie miała do czynienia.
Akademia LekSeek: Firma farmaceutyczna dostosowała się do wszystkich Twoich wskazówek. Teraz chciałaby ocenić swoją pracę. Przy pomocy jakich narzędzi może to zrobić?
Michał Szymański: W ABCX korzystamy z narzędzi diagnostycznych, analitycznych oraz narzędzi do raportowania pozycji. Narzędzia diagnostyczne sprawdzają jakość strony, narzędzia analityczne analizują użyteczność strony, a narzędzia słów kluczowych pozwalają nam raportować uzyskane frazy w pozycjach TOP10. W farmacji, zdecydowanie do działów marketingu internetowego, polecamy narzędzia do analizy słów kluczowych takie, jak Senuto czy SemStorm. Nie zapominajmy też o głównych narzędziach Google jak Google Analytics, które mówią nam, jaką ścieżkę przechodzi użytkownik odwiedzający i gdzie najwięcej czasu spędza. Ciekawym rozwiązaniem są mapy ciepła – np. Hotjar, obrazujące kolorami ilość kliknięć użytkownika w poszczególne miejsca na stronie.
Akademia LekSeek: Dziękujemy za rozmowę.