Powyższe dane pochodzą z raportu App Annie “State of Mobile 2022”. W stosunku do ubiegłego roku, na największych rynkach poświęca się aplikacjom o 30% więcej czasu i wydaje w nich o 19% więcej pieniędzy (sprawdź szczegóły tutaj).
Które aplikacje mobilne cieszą się największą popularnością? TOP 3 w 2021 roku wyglądało następująco: TikTok, Instagram i Facebook (tak podaje firma Apptopia). Na kolejnych miejscach zestawienia uplasowały się komunikatory – WhatsApp, Telegram, Snapchat. Siódma lokata należy do Zooma, bardzo użytecznego w ostatnich dwóch latach, w czasie nauki i pracy zdalnej. A skoro o pracy mowa…
Aplikacje mobilne, z których codziennie korzystają lekarze
Jak wiadomo, pandemia znacząco przyspieszyła cyfryzację systemu ochrony zdrowia. Jednak zanim usłyszeliśmy o koronawirusie, 77% przedstawicieli personelu medycznego deklarowało korzystanie w swojej pracy z cyfrowych rozwiązań, w tym aplikacji mobilnych (dane z raportu Future Health Index 2019). Nic w tym dziwnego, ponieważ nowoczesne rozwiązania na smartfony i tablety mają naprawdę dużo do zaoferowania.
-> Zdalne przedłużenie e-recepty? Z odpowiednią aplikacją to możliwe. Gdy pacjentowi kończy się opakowanie leku stałego, ze swojego internetowego konta wysyła do lekarza prośbę o przedłużenie terapii. Komunikat PUSH od aplikacji* poinformuje adresata o tym, że podopieczny czeka na e-receptę. Jeśli lekarz ją wystawi, na koncie pacjenta pojawi się kod dostępu, niezbędny do wykupienia leku.
Aplikacja mobilna z funkcją wystawiania e-recept przydaje się nie tylko do zdalnej opieki nad pacjentem, lecz także w czasie wizyt domowych albo w przypadku awarii sprzętu komputerowego.
-> Szybkie sprawdzenie informacji o leku, takich jak dawkowanie lub refundacja? Wystarczy telefon i aplikacja, np. z serii drWidget. Zamiast wertować obszerny receptariusz, można po prostu wpisać nazwę produktu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis.
-> Baza interakcji, ICD-9 oraz ICD-10 w telefonie? Tak, a także kalkulatory medyczne, normy i skale powszechnie stosowane w medycynie. Z tego wszystkiego codziennie korzystają lekarze, przy czym nie każda pobrana aplikacja zostanie z użytkownikiem już na stałe. Selekcję przetrwają tylko te o prostej, intuicyjnej obsłudze oraz rzetelnej zawartości, najlepiej od sprawdzonego dostawcy oprogramowania.
Medyczna aplikacja mobilna atrakcyjna dla reklamodawcy?
Z całą pewnością tak! Jak podaje cytowany wcześniej raport App Annie “State of Mobile 2022”, w minionym roku wydatki na reklamę mobilną osiągnęły wartość 295 miliardów dolarów, co oznacza 23% wzrost w stosunku do 2020 r. Przewiduje się, że kwota ta będzie rosnąć i w bieżącym roku wyniesie 350 miliardów dolarów.
Jeśli chcesz dotrzeć do lekarzy ze swoim przekazem, koniecznie zainteresuj się mobilnymi aplikacjami medycznymi. Twoi odbiorcy je doceniają, a zatem reklamy w nich umieszczone również mogą liczyć na pozytywny odbiór. Ważne, aby nie były agresywne ani nie przeszkadzały w użytkowaniu – właśnie takie miejsca reklamowe mogą zaoferować produkty z serii drWidget.
Metody promocji w aplikacjach mogą przybierać różne formy – do wyboru są m.in. bannery i pozycjonowanie leków w wyszukiwarce. Decydując się na kampanię reklamową, zwróć uwagę na to, czy jest możliwe klasyfikowanie użytkowników, czyli lekarzy, na przykład ze względu na typ specjalizacji. W ten sposób można jeszcze precyzyjniej dopasować treść wyświetlanych reklam do typu użytkownika i trafiać z przekazem do wybranej przez siebie grupy odbiorców.
***
Jeśli zainteresował Cię temat reklamy w aplikacji mobilnej i chcesz porozmawiać ze specjalistą w tej dziedzinie, skontaktuj się z Działem Sprzedaży firmy LekSeek Polska.
* Mowa o aplikacji Gabinet drWidget.