Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Siła jest w mobile

Reklama mobilna? To już nie pora na pytanie, czy warto w nią inwestować, ale - jeśli dopiero teraz - to dlaczego tak późno?

Kochamy nasze smartfony. Niezależnie od tego, czy piszemy wiadomość, szukamy ważnych informacji, czy klikamy w ekran tylko dla „zabicia czasu” mamy do nich bardzo osobisty stosunek. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, do tego stopnia, że potrzeba spojrzenia na ekran staje się w pewnym sensie odruchem bezwarunkowym – bez względu na miejsce i sytuację.

Smartfonomaniacy są wszędzie, a to, co widać gołym okiem, dobitnie potwierdzają statystyki: w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy w skali światowej liczba odsłon w urządzeniach mobile przewyższyła liczbę tych wygenerowanych stacjonarnie. Takie są wyniki badania GlobalStats, przeprowadzonego przez firmę StatCounter. Okazuje się przy tym, że my, Polacy, jesteśmy w mobile naprawdę dobrzy i mamy się czym pochwalić, bo właśnie u nas generuje on więcej odsłon niż światowa średnia.

„Mobilni” stanowią więc łakomy kąsek dla reklamodawców i media plannerzy coraz skuteczniej wykorzystują potencjał, który tkwi w tym segmencie. W pierwszym kwartale 2016 roku wydatki na reklamę w urządzeniach mobilnych wzrosły o 89 procent i pozyskały 18 procent tortu reklamowego online. Tak wynika z badania AdEx, realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Warto zresztą zwrócić uwagę, że we wspomnianym okresie wartość reklamy online w Polsce wzrosła o 24,9 procent, pozyskując prawie 160 mln zł więcej niż w porównywalnym okresie roku wcześniejszego. Równie optymistyczne są prognozy, dotyczące wydatków na reklamę online, przygotowane przez LekSeek Polska w oparciu o dane AdEx (wykres poniżej).Wydatki na reklame - wykres
Wniosek jest tylko jeden: w ten segment warto inwestować, bo to naprawdę się opłaca. Trudno zwłaszcza przecenić zalety reklamy mobilnej. Choćby dlatego, że pod względem precyzji i personalizacji komunikatu żadna inna forma reklamy nie jest w stanie jej przebić. Określenie „trafiona idealnie w punkt” świetnie do niej pasuje: jest skierowana do konkretnego odbiorcy, uwzględnia jego preferencje oraz czas i miejsce, w którym się znajduje. Dzięki temu rosną szanse, że spojrzy on na nią o wiele przychylniej niż na reklamę desktopową: ta emitowana „na ślepo” jest traktowana przez internautę jako zwykły rozpraszacz. Warto przy tym dodać, że reklamy mobilne – w porównaniu z desktopowymi – bardziej przyciągają zainteresowanie. Mały ekran smartfona czy tabletu sprzyja skupieniu uwagi.

Nie bez znaczenia jest też ogromny wybór formatów reklamy mobile. Aplikacje i filmy wideo przeżywają rozkwit, ale te tradycyjne formaty, jak sms, mms, wiadomości PUSH czy różne rodzaje bannerów też mają się dobrze. Jedynym problemem może być decyzja: który format będzie najlepszy?

I tu dochodzimy do sedna: planując kampanię mobilną czy nawet tylko jednorazową akcję reklamową, warto zaufać profesjonalistom i im powierzyć jej przeprowadzenie. Możemy wówczas liczyć na fachowe doradztwo w wyborze najodpowiedniejszego formatu, a także na pomoc w kwestiach technicznych, które – niesłusznie – są często bagatelizowane. Tymczasem jakość wyświetlania reklamy ma ogromny wpływ na reakcję odbiorcy, a smartfony mają swoje „humory” (czyli między innymi różne systemy operacyjne). Dobrze o tym wiedzą specjaliści LekSeek Polska, którzy każdego dnia szukają dla klientów najlepszych rozwiązań w tej kwestii. Przygotowanie reklamy, która będzie prawidłowo wyświetlana na każdym urządzeniu mobilnym, jest zawsze nie lada wyzwaniem. A satysfakcja klienta – największym sukcesem.

Artykuły związane z tematem

Aplikacje idą na rekord

Pod tym względem bieżący rok zapowiada się jeszcze lepiej niż poprzedni. W naszych smartfonach znów rządzić będą aplikacje. Czy te najpopularniejsze umocnią swoją pozycję? Czy pojawią się jakieś spektakularne nowości? Jak widzą to specjaliści znanej firmy analitycznej App Annie?

Link do źródła

Bez smartfona? Nie dłużej niż minutę

Gdy zostajemy sam na sam ze swoim telefonem, sięgamy po niego średnio po 44 sekundach. A Ty ile bez niego wytrzymujesz? Uniwersytet w Würzburgu i Uniwersytet Nottingham Trent na zlecenie Kaspersky Lab przeprowadziły badanie, dotyczące naszego przywiązania do telefonów. Eksperyment dostarczył ciekawych wyników. Czy są one zaskakujące?

Link do źródła

Reklama mobilna - więcej, więcej i więcej

Rosnące budżety, nowe formaty reklamowe, coraz większe zaangażowanie użytkownika. Tak, zdaniem ekspertów, będzie wyglądać rynek reklamy mobilnej w 2017 roku. O trendach na bieżący rok mówią przedstawiciele międzynarodowych firm, specjalizujących się w rynku mobile.

Link do źródła