Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

To się opłaca: reklama w aplikacji [część 2]

Porozmawiajmy o liczbach: pod koniec 2020 r. pacjenci z UE mogli korzystać z ok. 90 tysięcy aplikacji pomagających w dbaniu o zdrowie, a już rok później - z ponad 350 tysięcy*! Takie tempo wzrostu robi wrażenie. A czy Ty wiesz, po które aplikacje zdrowotne sięgają pacjenci? Jeśli nie, to uzupełnij wiedzę, bo bez wątpienia aplikacja jest świetnym miejscem na Twoją reklamę.

Jak donosi firma Red Point Global, 80% pacjentów chce systematycznie komunikować się z lekarzem, używając do tego celu kanałów cyfrowych. Telemedycyna przypadła do gustu pacjentom i nic w tym dziwnego: wystarczy telefon z dostępem do internetu i odpowiednia aplikacja, aby w formie wideorozmowy skonsultować z lekarzem swoje obawy albo przesłać prośbę o przedłużenie terapii danym lekiem (a potem otrzymać kod do e-recepty prosto na swoje konto).

Dla współczesnego pacjenta to jednak za mało. Oczekuje on, że nie będzie musiał nigdzie wydzwaniać, aby umówić się na wizytę – chce zrobić to wygodnie w aplikacji. Skoro nasz pacjent nie ma ochoty na kontakt telefoniczny, to tym bardziej nie zjawi się w przychodni po coś, co może otrzymać elektronicznie (czytaj: wyniki badań). A co z płatnością za wizytę? Oczywiście musi być dostępna on-line, przez bezpieczny i szybki system, taki jak Przelewy24.

Z wyżej wymienionych udogodnień już od dłuższego czasu korzystają użytkownicy aplikacji mobilnej i przeglądarkowej MyDr. Taki pakiet funkcjonalności to absolutny must have pacjenta w XXI wieku. A co z innymi aplikacjami dostępnymi na rynku? W czym mogą pacjentowi pomóc?

-> W regularnym przyjmowaniu leków. Odpowiednia aplikacja przypomni użytkownikowi, że już czas na kolejną dawkę danego preparatu. Opcja idealna dla wszystkich zapominalskich oraz tych, którzy przyjmują kilka leków i potrzebują pomocy w uporządkowaniu swojego planu terapii.

-> W weryfikacji informacji o danym preparacie. Zamiast pliku ulotek w szufladzie warto mieć w telefonie bazę produktów leczniczych, suplementów diety i dermokosmetyków. Wystarczy wpisać nazwę leku do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis.

-> W prowadzeniu elektronicznego dzienniczka pomiarów glukozy. Aplikacja przeniesie dane z glukometru na telefon; pomiary można też wprowadzać ręcznie. Przejrzyste wykresy pomogą pacjentowi zorientować się, czy jego wyniki są w normie, czy nie.

-> W sprawdzeniu ceny leku i znalezieniu jego zamienników (dowiedz się więcej o medycznych aplikacjach tutaj).

Jak wynika z raportu GWI i Mety “Mind the Gap”, nasi rodacy coraz częściej sięgają po urządzenia mobilne. Tymczasem w ubiegłym roku wydatki na reklamę mobilną były niedoszacowane aż o 44%! Apelujemy: nie popełniaj tego błędu!

Rozważając nową inwestycję, pomyśl o reklamie swojego produktu OTC w popularnych aplikacjach dla pacjenta. Tak, to jest możliwe. Twoi odbiorcy doceniają aplikacje, a zatem reklamy w nich umieszczone również mogą liczyć na pozytywny odbiór. Ważne, aby nie były agresywne ani nie przeszkadzały w użytkowaniu. Bannery, tj. małe podłużne paski na dole ekranu, mogą być widoczne na każdym widoku aplikacji, dzięki czemu w dyskretny sposób będą przypominać o sobie użytkownikowi.

Możesz również pokusić się o wypuszczenie na rynek własnej aplikacji mobilnej – branża farmaceutyczna często je wdraża jako jeden z elementów kampanii edukacyjno-informacyjnych. Takie podejście nikogo już nie dziwi, bo świadomy pacjent może być partnerem dla specjalisty, co w konsekwencji daje szansę na dłuższe życie w zdrowiu i oszczędności w opiece zdrowotnej. Każdy koncern farmaceutyczny, stawiający na e-zdrowie, powinien przekuć swoje wieloletnie doświadczenie w badaniach klinicznych i produkcji leków na mHealth. Eksperci z LekSeek Polska podkreślają, że mHealth wpływa na rozwój firmy, pomaga w tworzeniu nowych opcji terapeutycznych i pozwala być bliżej pacjenta.

***

Sprawdź, jak wygląda proces tworzenia idealnej aplikacji mobilnej -> KLIK.

Natomiast jeśli zainteresował Cię temat reklamy w już istniejącej aplikacji mobilnej i chcesz porozmawiać ze specjalistą w tej dziedzinie, skontaktuj się z Działem Sprzedaży firmy LekSeek Polska.

*Informują eksperci z McKinsey & Company.

Artykuły związane z tematem

ABM przeznaczy 150 mln zł na badania

Taka kwota trafi do naukowców skupiających się na badaniach, których celem jest opracowanie nowych leków generycznych i biopodobnych. ABM chce, aby więcej produktów leczniczych powstawało w kraju.

Link do źródła

W jakim kierunku zmierzają branding i kreacja?

Co jest aktualnie na czasie? Między innymi chaos, monogramy, odręczne pismo i neony. Sprawdź, jakie jeszcze trendy pomagają markom wyróżnić się w sposób oryginalny i zapadający w pamięć.

Link do źródła

Nielsen przedstawia priorytety marketerów

I nie tylko priorytety, lecz także wyzwania i problemy. Jest już dostępny raport marketingowy firmy Nielsen (“Era of Alignment”), sporządzony na rok 2022. Zajrzyj do artykułu i poznaj wnioski płynące z raportu!

Link do źródła