Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

Doktor Google zdetronizowany przez lekarza rodzinnego?

Polacy przestają traktować Internet jako jedyne źródło informacji o ich stanie zdrowia. W ich oczach zyskują lekarze rodzinni i specjaliści. Proces terapii wspiera także aplikacja Gabinet drWidget Pacjent, dbająca o bezpieczeństwo lekowe Polaków.

Statystyczny Polak nadal chętnie zdaje się na diagnozę dr. Google – wolimy leczyć się na własną rękę niż zaufać specjaliście.

Skalpel w rękach użytkowników sieci

Z badań BioStat (przeprowadzone w dwóch falach)* wynika, że pierwszym źródłem informacji na temat zdrowia, chorób i sposobów ich leczenia jest nadal sieć.

Wierzymy na słowo osobom, które nie mają wiedzy medycznej. To nic innego jak skalpel w rękach internautów – uzyskane od nich informacje niekoniecznie są godne zaufania.

Warto jednak zaznaczyć, że autorytet „wirtualnego lekarza” zmalał – odsetek jego pacjentów spadł z 91,2% do 87,7%.

Wzrosło za to zaufanie do lekarzy rodzinnych, w pierwszym badaniu wiedzę od nich czerpało 72,8%, w drugim już 91,2%. Zaraz za nimi uplasowali się lekarze specjaliści – którzy uzyskali 65,1% (w drugim badaniu) i 62,9% (w pierwszym).

W proces leczenia bardzo mocno są zaangażowani nasi bliscy, wskazówek poszukujemy także w książkach i prasie. Dane wyglądają następująco: znajomi – 59,1%, rodzina – 44,1%, książki i prasa – 34,6%.

Wiek i wykształcenie decydują o naszym podejściu do zdrowia

Niemniej na nasze podejście do leczenia wpływa wiek. Osoby powyżej 50 roku życia chętniej uzyskują informacje dt. zdrowia od lekarza rodzinnego czy też specjalisty niż młodsi uczestnicy badania, którzy do tego celu używają sieci. Aż 86,1% respondentów w wieku 50-59 lat konsultuje się w sprawach swojego zdrowia z lekarzem rodzinnym, 70,8% z lekarzem specjalistą, a co drugi rozmawia o zdrowiu z rodziną.

Wykształcenie również determinuje nasze podejście do zdrowia. O ile nie ma ono wpływu na zaufanie do lekarza rodzinnego, o tyle autorytet lekarza specjalisty jest już uzależniony od poziomu wykształcenia. Lekarz specjalista jest wiarygodnym źródłem dla: 68,5% Polaków z wykształceniem wyższym, 64,3% ze średnim, 54,7% z zasadniczym zawodowym i 45,5% z podstawowym.

A jak wykształcenie wpływa na czerpanie wiedzy od dr. Googla? Dane te są bardzo zbliżone. Internet cieszy się największą sympatią wśród osób z wykształceniem podstawowym (95,5%), następnie wyższym (89%), dalej ze średnim (87,5%) i na samym końcu z zawodowym (78,7%).

Bezpieczeństwo lekowe Polaków

Nowe podejście do leczenia Polaków, gdzie rola lekarza zwiększa się, zauważa firma LekSeek. Dostawca nowoczesnych rozwiązań IT dla sektora farmaceutycznego i służby zdrowia. LekSeek w ramach Gabinetu drWidget stworzył konto pacjenta. Konto może założyć tylko lekarz, który do karty pacjenta „przypina” adres mailowy. Następnie system Gabinet drWidget generuje login i link (służący do ustalenia hasła) i wysyła je na adres pacjenta. Dalej już wszystko pozostaje w rękach pacjenta, który musi wymyślić hasło do swojego konta.

Dodatkowo użytkownicy mogą pobrać bezpłatną aplikację mobilną Gabinet drWidget Pacjent.

Głównym zadaniem programu i aplikacji jest nie tylko usprawnienie procesu leczenia (umawianie i odwoływanie wizyt, wgląd w wynik badań), ale przede wszystkim zapewnienie pacjentowi bezpiecznego procesu leczenia. Aplikacja Gabinet drWidget Pacjent dba o zachowanie stabilności terapii, przypominając o konieczności zażycia kolejnej dawki leku. Zachwianie leczenia, każdorazowa zmiana, np. poprzez pominięcie dawki, może niekorzystnie wpłynąć na efekty terapii, szczególnie w chorobach przewlekłych.

Nie zawrócimy kijem Wisły

Nie należy jednak obrażać się na Internet, bo nie zawrócimy kijem Wisły. Z pewnością można w nim znaleźć cenne informacje, gdzie autorzy stawiają na jakość i pewne źródła, np. Leksykon, Zdrowa Strona.

Pierwszy serwis Leksykon jest skierowany do lekarzy i zawiera informacje na temat szeroko pojętej medycyny i rynku leków. W swojej ofercie ma narzędzia, takie jak bazy i klasyfikacje medyczne.

Drugi portal został stworzony z myślą o edukacji prozdrowotnej pacjentów, zachęca do zdrowego i aktywnego stylu życia. Oprócz tematów dt. szeroko rozumianej profilaktyki użytkownicy mogą skorzystać z wyszukiwarki aptek oraz kalkulatora medycznego.

Zarówno zdrowastrona.pl, jak i leksykon.com.pl oferują: artykuły sponsorowane, powierzchnię reklamową i pozycjonowanie leków OTC i Rx.

*Badanie przeprowadziła firma BioStat za pomocą Panelu Badania Opinii na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków, w dwóch falach: od 30 maja do 7 czerwca, od 20 do 28 grudnia 2018 roku.

Chcesz wdrożyć strategię sprzedaży
multichannel w swojej firmie?

Z LekSeek to nic prostszego!

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin. To właśnie dzięki temu możemy zaprojektować dla Ciebie wielokanałową kampanię i kompleksowo ją zrealizować. Bierzemy odpowiedzialność za każdy jej etap - począwszy od kreacji, przez opracowanie rozwiązań marketingowych i informatycznych aż po utrzymanie kontaktu z klientem.
Programowanie
Projektowanie
Reagowanie

Case study


Notice: Trying to get property 'post_title' of non-object in /mnt/nvme1n1p1/www/lekseek/wp-content/themes/lekseek/single-akademia_artykul.php on line 192


Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /mnt/nvme1n1p1/www/lekseek/wp-content/themes/lekseek/single-akademia_artykul.php on line 196
Polacy przestają traktować Internet jako jedyne źródło informacji o ich stanie zdrowia. W ich oczach zyskują lekarze rodzinni i specjaliści....

Artykuły związane z tematem

Czy lekarze w reklamie są prawdziwi?

Lekarz w reklamie to tylko aktor. Prawdziwy nie może brać w niej udziału - reguluje to artykuł 63 Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Link do źródła

Jak dotrzeć z przekazem marketingowym do lekarza?

Gabinet drWidget to jeden ze sposobów na, nieagresywne i zgodne z prawem, dotarcie do lekarzy ze swoim przekazem.

Link do źródła

Edukacja lekarzy w social mediach

YouTube, Facebook i Instagram - z tych social mediów korzystamy najczęściej.

Link do źródła