Koronawirus to temat, którym ostatnio żyją media i cały świat. Trudno też ocenić, jak jeszcze długo przyjdzie nam żyć w innej rzeczywistości. Rzeczywistości, która bez wątpienia wpływa na nas i pozostawi, jeszcze na długo, ślad na gospodarce.
Z dnia na dzień obudziliśmy się w świecie, w którym zaczyna rządzić marketing internetowy. – To, co jeszcze nie tak dawno było jednym z elementów kampanii marketingowej, teraz stało się podstawą działań reklamowych i budowania pozycji marki na rynku – mówi Katarzyna Grabowska, Key Account Manager w LekSeek Polska. – Mimo tak dla nas trudnej sytuacji, marketing digitalowy świetnie sobie radzi. Może to zabrzmi kolokwialnie, ale „marketing on-line nie śpi i nigdy nie zaśnie” – dopowiada.
Inteligentny marketing kluczem do sukcesu
Kwarantanna, której zostaliśmy poddani, zmusiła wiele firm do podjęcia drastycznych działań – ograniczenia, a nawet zamknięcia swoich biznesów. Są wśród nich: restauracje, kawiarnie, kina, muzea czy też hotele. Odwoływane są również imprezy masowe, takie jak: koncerty, konferencje i targi branżowe.
>>> ZOBACZ TEŻ: Rola 4. władzy w procesach refundacyjnych
Czy to oznacza koniec dla tych firm i instytucji? Niekoniecznie! Wiele z nich przeniosło swoje działania do internetu. Branża gastronomiczna promuje zamawianie jedzenia z dostawą do domu i kupowania voucherów, zaś turystyka wystartowała z kampanią #ZmienTerminNieOdwoluj – zachęcającą do zmiany terminu urlopu, a nie odwoływania. To przykład sprawnie wykorzystanego marketingu internetowego w czasach epidemii. Sprawnie, bo dostosowującego się do panujących warunków i opierającego się na monitoringu otoczenia.
Szybką i właściwą reakcję marketerów zauważa również Katarzyna Grabowska, Key Account Manager w LekSeek Polska, która dba o klientów farmaceutycznych. – Trzeba zaznaczyć, że koszty marketingu digitalowego są stosunkowo niskie, a trafne działania i dobrze dobrane narzędzia mogą przyczynić się do znacznego zainteresowania danym produktem, zwiększenia zasięgu i generowania zysków – wyjaśnia ekspert LekSeek Polska. I dodaje: Inteligentne wykorzystanie marketingu on-line to klucz do sukcesu, nawet w czasach epidemii. Paradoksalnie, to może być jeden z lepszych momentów dla firm na wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w marketingu digitalowym.
Mądre wykorzystanie budżetu
Firmy farmaceutyczne, przenosząc swoje działania z prasy, konferencji i targów, postawiły na multichannel, gwarantujący elastyczne i optymalne rozwiązania, z wykorzystaniem: MMS-ów, SMS-ów, serwisów internetowych, systemów EDM, mailingów. – To pokazuje, że nie ma miejsca na „paraliż”, nawet w tak trudnym dla nas czasie. Branża farmaceutyczna, uwzględniając wszystkie zmienne, postawiła na marketing on-line, który pozwala im być bliżej pacjentów i personelu medycznego – podkreśla Katarzyna Grabowska, Key Account Manager.
>>> ZOBACZ TEŻ: Social media: Strategia to priorytet, a nie trend [WYWIAD]
Mamy tu do czynienia z „mądrym” wykorzystaniem budżetu, co pozwala na osiągnięcie zamierzonego celu. Jedną z najbardziej efektywnych form marketingu są MMS-y i SMS-y, które mają wysoki Open Rate. – U nas MMS-y mają Open Rate na poziomie nawet 99%, zaś SMS-y ok. 87%. Konwersja na kliki oczywiście jest niższa, ale nadal ma bardzo wysoki współczynnik – mówi Key Account Manager w LekSeek Polska.
Z gabinetu lekarskiego do Gabinetu drWidget
Równie dużo korzyści przyniosą firmom reklamy lokowane w systemie do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, który jest narzędziem codziennej pracy personelu medycznego. – Wykorzystując do reklamy program do EDM, firma wie doskonale, jak promocja przełożyła się na rozpoznawalność brandu, utrzymanie pozycji rynkowej, a co najważniejsze wzrosty preskrypcyjne – mówi Katarzyna Grabowska. – Klient może dokładnie zmierzyć zwrot z inwestycji, czyli zainwestował A pieniędzy, preskrypcja została podniesiona o B opakowań, marża na leku jest C zł, co daje wymierną kalkulację kampanii marketingowej – kontynuuje ekspert.
W ostatnim czasie firma LekSeek odnotowała znaczny wzrost aktywności środowiska medycznego w programie Gabinet drWidget. W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa lekarze i pielęgniarki chętniej korzystają z telemedycyny, która jest szansą na redukcję zachorowań na CONVID-19.
Tym samym lekarze przenoszą się do świata e-wizyt. Teraz ich gabinetem jest Gabinet drWidget, który pozwala na wideokonsultacje dzięki nowej funkcjonalności „e-wizyta”. – Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta może zaordynować leczenie lub zasugerować potrzebę bezpośredniej wizyty w placówce. Ponadto e-wizyta umożliwia pacjentowi przedłużenie e-recepty na przyjmowany lek czy też otrzymanie e-ZLA – mówi Piotr Miluski, Project Manager w LekSeek Polska.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, i tak już przeciążonego personelu medycznego, firma LekSeek udostępniła usługę „e-wizytę” bezpłatnie do odwołania. Usługę optymalizującą pracę lekarzy przy jednoczesnym zachowaniu efektywności leczenia i zminimalizowaniu ryzyka zarażenia koronawirusem. – Jednocześnie zachęcamy pacjentów do #zostaniawdomu i korzystania z możliwości, jakie daje im telemedycyna – podsumowuje Piotr Miluski.
Kontakt do eksperta:
Katarzyna Grabowska
Key Account Manager w LekSeek Polska
e-mail: k.grabowska@lekseek.com
tel. 723 310 200
Foto: Tomasz Kocot.