Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

mHealth: atrakcyjne dla firm farmaceutycznych

Aplikacje medyczne to nie trend, a konieczne rozwiązania podnoszące jakość leczenia pacjentów przy jednoczesnym wsparciu pracy lekarzy. Potrzebę wdrażania rozwiązań mHealth dostrzegają niektóre firmy farmaceutyczne, które chcą mieć przewagę nad konkurencją.

Aplikacje mobilne w ochronie zdrowia zyskują coraz więcej zwolenników – korzystają z nich pacjenci, lekarze i osoby zarządzające placówkami medycznymi.

Według prognoz wartość rynku usług mobilnych związanych ze zdrowiem, w 2020 roku, może wynieść blisko 60 miliardów dolarów (źródło: statista.com).

Firmy farmaceutyczne inwestują w aplikacje mobilne

mHealth, czyli aplikacje medyczne, to poprawa całego procesu leczenia i zwiększenie efektywności polskiego systemu zdrowia. –  To szansa na skuteczniejsze leczenie, zmniejszenie ryzyka powikłań i szybki powrót do zdrowia, pełnej aktywności społecznej oraz zawodowej. Zmiany są konieczne, ponieważ pozwalają na stworzenie nowoczesnej i przyjaznej pacjentowi ochrony zdrowia – mówi Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager w LekSeek Polska.

>>> ZOBACZ TEŻ: Świadomy pacjent z drNews

Potrzebę tworzenia rozwiązań mHealth dostrzega również sektor farmaceutyczny, który stawia na profilaktykę i bezpieczną farmakoterapię, np. Polpharma, Servier, Bayer, Pfizer, Roche, Sanofi i GlaxoSmithKline. – Rynek lekarzy, ich praca zmierza w kierunku nowoczesnych rozwiązań IT –  do nich stara się też dostosować branża farmaceutyczna. To doskonała droga do nawiązania lepszych, bliższych relacji z lekarzami, co z kolei pozwoli na dotarcie do nich z konkretnym przekazem marketingowym – zaznacza Katarzyna Grabowska, Key Account Manager w LekSeek Polska.

Taki trend nie dziwi firmy LekSeek, która buduje aplikacje medyczne dla koncernów farmaceutycznych. Narzędzia mobilne pomagają m.in. w zbieraniu informacji dotyczących problemów zdrowotnych pacjentów. Analiza zebranych danych pozwala na uniknięcie epidemii czy też na stworzenie lepszego rozwiązania terapeutycznego, np. zwiększenie dawki substancji czynnej w leku.

Aplikacje wzmacniają wizerunek firm farmaceutycznych

Aplikacje z pewnością zmieniają oblicze sektora farmaceutycznego. Po pierwsze, zwiększają konkurencyjność i sytuują koncern w kategorii firm innowacyjnych. Firm, które nie tylko dbają o jakość i bezpieczeństwo produkowanych leków, ale także o to, aby były one przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi.  – W odpowiedzialnym i prawidłowym zażywaniu leków pomagają różnego rodzaju aplikacje, np. Weź Dawkę.  Pozwala ona zadbać o regularność terapii, a dokładnie o systematyczne przyjmowanie leków  – mówi Katarzyna Grabowska.

>>> ZOBACZ TEŻ: Zdrowie w telefonie, czyli aplikacje medyczne

Po drugie, dzięki kampaniom edukacyjno-informacyjnym, dają możliwość poszerzania wiedzy lekarzy z zakresu dostępnych rozwiązań terapeutycznych. – Na polskim rynku istnieją bezpłatne aplikacje, które wspierają procesy decyzyjne lekarzy i na bieżąco ich informują o dopuszczonych do obrotu lekach, nie tylko ratujących życie pacjenta, ale także poprawiających jego jakość – mówi Magdalena Waśniowska.

Za przykład doskonałej komunikacji z lekarzem może posłużyć Gabinet drWidget, jedyny na rynku darmowy program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.  –  Wykorzystując system EDM do przekazu reklamowego, firma wie doskonale, jak promocja przełożyła się na rozpoznawalność brandu, utrzymanie pozycji rynkowej, a co najważniejsze wzrosty preskrypcyjne – mówi Katarzyna Grabowska.

Podobne możliwości dają np. drWidget Baza Leków, Ceny Leków, Aptekarz Interakcje, Aptekarz Baza Leków, Lek Seniora czy też MyDr Diabetologia.

Bezpłatne aplikacje medyczne

Jak zaznacza Magdalena Waśniowska, na polskim rynku nie brakuje firm projektujących aplikacje medyczne, jednak niewiele z nich posiada pełne informacje na temat leków, ChPL czy też interakcji między substancjami czynnymi. –  Nasza baza jest aktualizowana w trybie ciągłym, na bieżąco dodajemy nowe produkty, korygujemy zmiany w obecnych na rynku. Wraz z wydaniem nowych list refundacyjnych aktualizujemy wszystkie nasze źródła, tak aby użytkownicy aplikacji zawsze mieli kompletne dane – zaznacza Magdalena Waśniowska.

Ogromne zainteresowanie środowiska e-zdrowia i pacjentów aplikacjami medycznymi sprawiło, że LekSeek stawia głównie na bezpłatne rozwiązania. – Po pierwsze, chcieliśmy dać wszystkim Polakom równy dostęp do usług medycznych i podnieść jakość systemu ochrony zdrowia. Po drugie, takie rozwiązania pozwalają zredukować wydatki służby zdrowia. Za przykład może posłużyć Gabinet drWidget, który jest jedynym na polskim rynku darmowym programem do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej – mówi Magdalena Waśniowska.

Projektujemy aplikacje

Każde rozwiązanie budowane przez LekSeek jest poprzedzone badaniem rynku i dokładną analizą grupy docelowej. Niektóre z nich są tworzone we współpracy z firmami farmaceutycznymi, które stawiają na odpowiedzialne, prawidłowe leczenie pacjentów przy jednoczesnym wsparciu lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek.  –  Budowanie aplikacji to złożony proces, składający się między innymi z: projektowania, przygotowania, testowania. Każdy etap jest konsultowany z klientem, dopiero po jego akceptacji rozpoczynamy prace developerskie mówi Magdalena Waśniowska. I dodaje: – Z każdym klientem dzielimy się naszym know-how, które jest solidne i wynika z blisko 16-letniego doświadczenia w sektorze medycznym. 

>>> ZOBACZ TEŻ: Artykuł sponsorowany, czyli jak dogonić króliczka?

Czas przygotowania aplikacji jest uzależniony od stopnia jej złożoności. Im więcej funkcjonalności, tym dłuższy proces realizacji. – W przypadku złożonych systemów zalecamy „wersjonowanie”, tzn. stopniowe wdrażanie kolejnych modułów. Taka metoda budowania może być bardziej przyswajalna i przyjazna dla użytkownika, który nie otrzymuje na wstępie skomplikowanej aplikacji podsumowuje Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager.

LekSeek posiada ponad 80 aplikacji medycznych na platformy iOS i Android. I cały czas rozbudowuje swoje portfolio mHealth.

Kontakt do ekspertów:

Katarzyna Grabowska

Key Account Manager w LekSeek Polska

e-mail: k.grabowska@lekseek.com

tel. 723 310 200

Foto: Tomasz Kocot

Artykuły związane z tematem

E-commerce: budowanie relacji z klientem

Aż 98% marketerów twierdzi, że personalizacja jest ważna w budowaniu relacji z klientem.

Link do źródła

Koniec z botami na Twitterze?

Twitter będzie odznaczać obecność botów.

Link do źródła

Facebook Ads i rozpoznawalność marki

Czy Facebook Ads wpływa na sprzedaż i rozpoznawalność marki?

Link do źródła