Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

O mailingu słów kilka

Zadanie na dziś: stworzyć porządny mailing. Taki, którego odbiorca nie przeniesie od razu do kosza, lecz otworzy go i… przeczyta! W całości albo chociaż w połowie. Przestrzegaj kilku prostych zasad, aby pomyślnie wykonać zadanie.

Na wstępie krótkie przypomnienie: mailing – w przeciwieństwie do newslettera – nie jest wysyłany systematycznie. To raczej jednorazowa reklama informująca np. o nowym produkcie, zmianie w refundacji czy zbliżającym się szkoleniu. Twój mailing okaże się skuteczny, jeśli tworząc go, będziesz respektować kilka prostych zasad.

Oklepanym tytułom mówimy stanowczo: nie!

Masz dosłownie krótką chwilę i kilka słów do dyspozycji, aby zwrócić na siebie uwagę odbiorcy i nakłonić go do kliknięcia w wiadomość. Zrób burzę mózgów w swoim zespole – wymyślcie ok. 7-10 roboczych tytułów, z których wybierzecie ten doskonały. To on zaintryguje odbiorcę, dając mu do zrozumienia, że w mailu znajduje się treść, z którą obowiązkowo musi się zapoznać.

Elaboraty też nie są mile widziane

Zapamiętaj: ludzie nie lubią czytać. Biblioteka Narodowa od lat bada stan czytelnictwa w Polsce. Dasz wiarę, że prawie 60% uczestników zeszłorocznego badania nie miało styczności z ani jedną książką w przedziale czasowym: od listopada 2019 do listopada 2020? Słowo “styczność” nie zostało tu użyte przypadkowo. Biblioteka Narodowa pyta bowiem respondentów, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytali książkę w całości lub we fragmencie albo czy ją przeglądali*.

W związku z powyższymi statystykami nie ma co strzelać sobie w stopę i zasypywać odbiorców przydługawymi mailingami. W miarę możliwości stawiaj na zwięzłe, konkretne i wartościowe przekazy. Pisz prostym, zrozumiałym językiem.

A jeśli nie ma innej opcji i po prostu musisz wysłać potężną dawkę wiedzy, ułatw czytelnikowi poruszanie się po tekście. Stosuj akapity, pogrubienia i inne wyróżnienia. Odbiorca raczej nie przeczyta całości, ale być może, scrollując, natrafi na istotny dla siebie temat i się z nim zapozna.

Nie tylko tekst ma znaczenie

Mówi się, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Samych obrazów raczej nie wyślesz do klienta, ale traktuj je jako ważny element mailingu i nie rezygnuj z usług grafika. Przy projektowaniu zachowajcie zdrowy rozsądek – niech obrazy uzupełniają treść, współgrają z nią. Grafika nie powinna przyćmić słów.

I jeszcze jedna sprawa: dostosuj mailing do urządzeń mobilnych. To jest obowiązkowe i bezdyskusyjne. Twój klient jest mobile, więc i Ty musisz taki być. Chyba nie chcesz stracić klienta tylko dlatego, że mailing nieprawidłowo wyświetla się na smartfonie?

 

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu mailingu? A może projekt już masz i szukasz firmy, która zajmie się wysyłką maili do interesującej Cię grupy odbiorców? O możliwościach współpracy porozmawiaj z naszym działem sprzedaży. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

 

*Jeśli chcesz wiedzieć, kto w Polsce czyta (a może przegląda?) najwięcej książek, zajrzyj do raportu Biblioteki Narodowej.

Artykuły związane z tematem

Recepta na kryzys wizerunkowy

Krok pierwszy: powołaj sztab kryzysowy. Do zespołu zaproś osobę decyzyjną, prawnika, specjalistów od PR i HR, eksperta w dziedzinie, której dotyczy problem, a także zewnętrznego konsultanta specjalizującego się w rozwiązywaniu medialnych sytuacji kryzysowych.

Link do źródła

Podcasty. To się opłaca!

Słuchaczami podcastów są wykształceni przedstawiciele klasy średniej. Kobiety wybierają podcasty o zdrowiu i stylu życia, psychologii, językach obcych i edukacji, natomiast mężczyźni - technologiczne, historyczne i polityczne, biznesowe i marketingowe.

Link do źródła

Wiarygodna strona internetowa

Zdaniem uczestników internetowego badania ankietowego wiarygodna strona www powinna zawierać: certyfikat SSL, informacje o firmie i regulamin. W ocenie ankietowanych najmniej istotne są odnośniki do profili w mediach społecznościowych i przykłady realizacji (case study).

Link do źródła