Ostatnie lata udowodniły, że pewnych rzeczy czy wydarzeń po prostu nie da się przewidzieć. Mimo to bacznie obserwujemy trendy oraz działania marketingowe firm farmaceutycznych i mamy pewne przemyślenia, którymi chcemy się dzisiaj z Tobą podzielić. Miej je na uwadze w rozpoczętym właśnie roku (później też ;)).
Śledź rozwój sztucznej inteligencji
ChatGPT – tę nazwę na pewno słyszałeś. Wszedł szturmem na rynek; jak podaje Wikipedia, w 5 dni zyskał ponad milion użytkowników. Chatbot zasiał lekki niepokój wśród copywriterów. Czy odbierze im pracę? Jeśli chodzi o język polski, to póki co może konkurować z człowiekiem jedynie w tworzeniu dość prostych tekstów.
Stykamy się z AI, gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, nawigacja samochodowa prowadzi nas do celu, a na infolinii zamiast konsultanta przemawia cyfrowy asystent. A co z medycyną? Sztucznej inteligencji wystarczy dosłownie kilka sekund na analizę materiału biopsyjnego. Efekt: szybka i dokładna diagnoza. To nowoczesne oprogramowanie jest już używane w części Unii Europejskiej*.
Wielu ekspertów wymienia AI wśród wiodących trendów 2023 roku. Jeśli chcesz być na bieżąco, powinieneś śledzić jej rozwój i zastosowanie, szczególnie w medycynie. Zaglądaj na medkiosk.pl, a nie ominie Cię żaden ważny news.
Znajdź nowy – i rzecz jasna skuteczny – kanał komunikacji
Być może któryś z dostępnych kanałów uporczywie ignorowałeś. Reklamujesz się w programie do EDM, ale w newsletterze do jego użytkowników już nie? A to błąd, bo powinieneś działać całościowo. Tym bardziej, że użytkownicy cenią ów newsletter – jest dla nich źródłem informacji o nowościach w programie, a także wyjaśnia obsługę trudniejszych modułów i dostarcza newsy branżowe. Znajdzie się w nim miejsce na banner i artykuł sponsorowany.
Pamiętaj również, że jednym z trendów 2023 będą treści interaktywne. Wykaż się kreatywnością i skłoń swoich odbiorców do interakcji – Twój komunikat zostanie lepiej zapamiętany. Quiz, interaktywny landing page, a może dialog z wirtualnym asystentem? Pokombinuj i wyróżnij się na tle konkurencji.
Nie rezygnuj z usług redaktora językowego
Niestety w mediach można natknąć się na reklamy z błędami, także ortograficznymi. Tak, mowa o przekazach marketingowych firm farmaceutycznych. Zadbaj o profesjonalizm na każdym poziomie i nie rezygnuj z usług redaktora językowego albo chociaż korektora. Czym różnią się te dwie profesje? Korektor namierza i poprawia błędy ortograficzne, interpunkcyjne i typograficzne. Zakres pracy redaktora jest szerszy – oczyszcza tekst z błędów gramatycznych, leksykalnych, stylistycznych, składniowych, logicznych i merytorycznych.
Skoro zdaliśmy maturę z polskiego, to potrafimy pisać. Ale czy bezbłędnie? Wiedziałeś o tym, że w jednym tekście może być aż tyle rodzajów błędów? Nie oszczędzaj na redaktorze/ korektorze – takie usługi nie kosztują dużo, a mogą uchronić Cię przed wpadką. Oczywiście nie potrzebujesz pracownika na pełen etat; zajrzyj na branżowe grupy na Facebooku i nawiąż współpracę z wolnym strzelcem. Nie pożałujesz.
***
Potrzebujesz wsparcia w planowaniu kampanii reklamowej? Skontaktuj się ze swoim konsultantem. Jeśli jeszcze go nie masz, zajrzyj do zakładki “Kontakt”.
* Więcej informacji na temat oprogramowania znajdziesz TUTAJ.