Newsletter od ekspertów

dla profesjonalistów

Akademia LekSeek to kompendium wiedzy na temat marketingowych kampanii multichannelowych.

O mailingu słów kilka

Zadanie na dziś: stworzyć porządny mailing. Taki, którego odbiorca nie przeniesie od razu do kosza, lecz otworzy go i… przeczyta! W całości albo chociaż w połowie. Przestrzegaj kilku prostych zasad, aby pomyślnie wykonać zadanie.

Na wstępie krótkie przypomnienie: mailing – w przeciwieństwie do newslettera – nie jest wysyłany systematycznie. To raczej jednorazowa reklama informująca np. o nowym produkcie, zmianie w refundacji czy zbliżającym się szkoleniu. Twój mailing okaże się skuteczny, jeśli tworząc go, będziesz respektować kilka prostych zasad.

Oklepanym tytułom mówimy stanowczo: nie!

Masz dosłownie krótką chwilę i kilka słów do dyspozycji, aby zwrócić na siebie uwagę odbiorcy i nakłonić go do kliknięcia w wiadomość. Zrób burzę mózgów w swoim zespole – wymyślcie ok. 7-10 roboczych tytułów, z których wybierzecie ten doskonały. To on zaintryguje odbiorcę, dając mu do zrozumienia, że w mailu znajduje się treść, z którą obowiązkowo musi się zapoznać.

Elaboraty też nie są mile widziane

Zapamiętaj: ludzie nie lubią czytać. Biblioteka Narodowa od lat bada stan czytelnictwa w Polsce. Dasz wiarę, że aż 66% uczestników badania nie miało styczności z ani jedną książką w 2022 roku? W związku z tymi niepokojącymi statystykami nie ma co strzelać sobie w stopę i zasypywać odbiorców przydługawymi mailingami. W miarę możliwości stawiaj na zwięzłe, konkretne i wartościowe przekazy. Pisz prostym, zrozumiałym językiem.

A jeśli nie ma innej opcji i po prostu musisz wysłać potężną dawkę wiedzy, ułatw czytelnikowi poruszanie się po tekście. Stosuj akapity, pogrubienia i inne wyróżnienia. Odbiorca raczej nie przeczyta całości, ale być może, scrollując, natrafi na istotny dla siebie temat i się z nim zapozna.

Zadbaj o poprawność językową

Tak, wiemy, że przynudzamy w tej kwestii. Niestety nadal spotykamy się z błędami w przekazach marketingowych firm farmaceutycznych; szczególnie interpunkcja bywa luźno i swobodnie traktowana… Dlatego kolejny raz apelujemy o nierezygnowanie z usług redaktora językowego albo chociaż korektora. Czym różnią się te dwie profesje? Korektor namierza i poprawia błędy ortograficzne, interpunkcyjne i typograficzne. Zakres pracy redaktora jest szerszy – oczyszcza tekst z błędów gramatycznych, leksykalnych, stylistycznych, składniowych, logicznych i merytorycznych. Wyżej wymienionych specjalistów bez trudu znajdziesz w branżowych grupach na Facebooku.

Nie tylko tekst ma znaczenie

Mówi się, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Samych obrazów raczej nie wyślesz do klienta, ale traktuj je jako ważny element mailingu i nie rezygnuj z usług grafika. Przy projektowaniu zachowajcie zdrowy rozsądek – niech obrazy uzupełniają treść, współgrają z nią. Grafika nie powinna przyćmić słów.

I jeszcze jedna sprawa: dostosuj mailing do urządzeń mobilnych. To jest obowiązkowe i bezdyskusyjne. Twój klient jest mobile, więc i Ty musisz taki być. Chyba nie chcesz stracić klienta tylko dlatego, że mailing nieprawidłowo wyświetla się na smartfonie?

***

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu mailingu? A może projekt już masz i szukasz firmy, która zajmie się wysyłką maili do interesującej Cię grupy odbiorców? O możliwościach współpracy porozmawiaj z naszym Działem Sprzedaży. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

Artykuły związane z tematem

Reels - najlepsze publikacje według ekspertów

Rolki to dobry sposób na dotarcie do nowych odbiorców. Krótkie materiały wideo można wzbogacić o muzykę czy efekty specjalne i opublikować na Facebooku lub Instagramie. Zajrzyj do artykułu i sprawdź, jak robią to najlepsi.

Link do źródła

Co nowego w przepisach? Ważna zmiana od 1 lipca

Pracując nad nowymi projektami, nie zapomnij, że w reklamach wyrobów medycznych nie wolno wykorzystywać wizerunku i autorytetu lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i innych zawodów medycznych. Niedostosowanie się do przepisów grozi karą - nawet 2 mln zł.

Link do źródła

Wszystko, co musisz wiedzieć o archetypach marek

Margaret Mark i Carol S. Pearson zaproponowały 12 archetypów marek. Zapoznaj się z tematem, jeśli zależy Ci na budowaniu efektywnej strategii marketingowej, uzyskaniu przewagi nad konkurencją i lepszym zrozumieniu swojego odbiorcy.

Link do źródła